Generacja Zmian z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi

by Katarzyna Kubik
0 comment

Obchodzimy dziś Międzynarodowy Dzień Ziemi. Pałac Kultury i Nauki świeci się na zielono, nabór otworzyła Młodzieżowa Rada Klimatyczna, a kandydaci na prezydenta debatują o kryzysie klimatycznym. Nie chcemy powtarzać treści, które zapewne czytaliście już dziś przynajmniej kilka razy – treści o tym, jak ważne są jednostkowe zmiany indywidualne. Jesteśmy pewni, że każdy z Was wie już o zakręcaniu wody podczas mycia zębów i gaszeniu światła w pokojach, z których nie korzystamy.

Kiedy jednak zaczynamy rozmawiać o zmianach systemowych, będących głównym celem dzisiejszych aktywistów, spotykamy się często z natychmiastową odpowiedzią

Robicie fajne rzeczy, ale ja się do tego nie nadaję.

Gdy pytamy, dlaczego, słyszymy o niechęci do zgromadzeń publicznych i protestów, problemach z wystąpieniami publicznymi, braku pewności siebie i charyzmy. Jako Generacja Zmian chcielibyśmy właśnie dziś raz jeszcze przypomnieć, że aktywizm nie polega tylko na krzyczeniu. Hasło to powtarzaliśmy dziesiątki razy w radiach, gazetach, na naszej stronie i social mediach – lecz wciąż spotykamy się z wizją aktywizmu, która, choć prawdziwa, nie mówi całej prawdy.

Głęboko wierzymy w to, że w każdym z nas tkwi potencjał, który możemy wykorzystać do budowania lepszego świata. Strajki i protesty to wspaniała, ale jedna z dziesiątek jej form, działalność społeczna i to my definiujemy słowo aktywizm – w zgodzie z własnymi wartościami, osobowością, ambicjami – a nie odwrotnie.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi zachęcamy Was do działania na rzecz lepszej przyszłości na własnych zasadach. Edukacja klimatyczna, zaangażowanie w organizacje, takie jak Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, prowadzenie dialogu klimatycznego, polityka młodzieżowa skupiona wokół dobra planety, rozwijanie nauki i technologii, ale też wspomniane na początku zmiany indywidualne – to wszystko ma sens.

Bo aktywizm nie polega tylko na krzyczeniu.

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej