Connect with us
szczepienie - Gdzie są szczepionki przeciw grypie?

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Gdzie są szczepionki przeciw grypie?

Do Polski w sezonie grypowym 2020/2021 trafiło już blisko 2 mln dawek szczepionek przeciw grypie, jednak nie jest to całość zaplanowanego zaopatrzenia. Tegoroczne dostawy szczepionek ze względu na znacznie zwiększone zainteresowanie spowodowane wybuchem pandemii COVID-19 przychodzą na polski rynek sukcesywnie. Na początku grudnia do naszego kraju trafiły kolejne partie dawek szczepionek przeciw grypie.

Zainteresowanie szczepionkami przeciw grypie jest według ekspertów blisko 10 razy większe niż w poprzednich sezonach. Kolejne dawki szczepionek trafiają do podmiotów leczniczych sukcesywnie. Z uwagi na to, że dostępność szczepionek, zwłaszcza na początku sezonu nie zaspokajała znacznie zwiększonego popytu. Szczepionki są dostarczane w transzach i będą dostępne jeszcze w grudniu. Jak wynika z danych Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy kolejne partie szczepionek przeciw grypie właśnie trafiły do Polski. Większość szczepionek jest obecnie dostarczana do gabinetów POZ oraz szpitali, które szczepią osoby z grup ryzyka. Od początku sezonu do aptek zostało rozdystrybuowanych ponad 700 tysięcy dawek, które niemal od razu zniknęły z półek. 765 tysięcy dawek dostarczono do przychodni, w których łatwiej o ich dostępność. Według zaleceń WHO grupy ryzyka o największym priorytecie szczepień to przede wszystkim pracownicy ochrony zdrowia, seniorzy, dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby z chorobami współistniejącymi.

Szczepienia przeciw grypie są jednym z podstawowych narzędzi walki z pandemią, co potwierdzają krajowe i międzynarodowe wytyczne medyczne wskazujące na zasadność zwiększenia liczby szczepień przeciw grypie szczególnie u dzieci w dobie pandemii COVID-19. Eksperci Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy podkreślają, że szczepienie jest najskuteczniejszą metodą walki z wirusem grypy, a na zaszczepienie się nigdy nie jest za późno. Realizacja szczepień w grudniu i styczniu, w dalszym ciągu niesie ze sobą wymierne korzyści zdrowotne i daje możliwość zwiększenia ochrony przed szczytem sezonu grypowego, który przypada na okres styczeń-marzec. Szczepienie nie tylko chroni przed zakażeniem wirusem grypy, zmniejsza także ryzyko wystąpienia groźnych powikłań, które mogą wymagać pilnego skierowania do szpitala. Warto pomyśleć o szczepieniach przeciwko grypie także, w kontekście powrotu dzieci do nauczania stacjonarnego, który jest zapowiadany przez premiera i ministra edukacji na 18 stycznia.

Szczyt zachorowań na grypę przypada na czas między styczniem a marcem – najlepiej wykonać szczepienie przed tym okresem, zatem można zaszczepić się nawet w grudniu, a także na początku kolejnego roku, jeżeli tylko będą dostępne szczepionki. Ze względu na to, że objawy COVID-19 i grypy są do siebie bardzo zbliżone z większym prawdopodobieństwem będzie można wykluczyć zachorowania na grypę u pacjenta, który był zaszczepiony” – tłumaczy prof. dr hab. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Ze względu na pandemię i sezon grypowy, okres jesienno-zimowy stanowi duże wyzwanie zarówno dla ochrony zdrowia, jak i samych pacjentów. Partie szczepionek przeciw grypie pojawiają się i będą się pojawiać sukcesywnie, lecz najprawdopodobniej dawek wystarczy, by wyszczepić ok. 5% społeczeństwa. Warto już teraz wyciągnąć wnioski na przyszły rok i odpowiednio wcześniej zastanowić się nad zapotrzebowaniem na kolejny sezon.

———————————–

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. Program od ponad 6 lat prowadzi w Polsce działania edukacyjne na rzecz budowania świadomości zagrożeń wynikających z tej choroby, jak i podniesienia poziomu wyszczepialności przeciw grypie, zarówno wśród pacjentów z grup ryzyka, jak też w całym społeczeństwie. Organizatorem Społecznej Kampanii Informacyjnej powstałej w ramach Programu jest Fundacja Nadzieja dla Zdrowia. Działania skierowane są do środowiska medycznego, opinii publicznej, samorządu oraz do pracodawców. Przedsięwzięcie spotkało się z aprobatą najważniejszych instytucji działających na rzecz poprawy zdrowia publicznego, wielu organizacji zrzeszających lekarzy, pracodawców, związki samorządów i towarzystwa medyczne. Więcej informacji na stronie www.opzg.pl

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top