Fotografika w MuFo

sdc4897 800x500 - Fotografika w MuFo

2 drudnia 2022 roku w Muzeum Fotografii MuFu odbył się wernisaż wysawy “Fotografika”.

sdc4890 - Fotografika w MuFo

Czym właściwie jest tytułowa fotografika? Termin ten wprowadził do języka polskiego Jan Bułhak w 1927 roku, by odróżnić fotografię artystyczną od tej zawodowej oraz – przez użycie słowa „grafika” włączyć ją do świata plastyki. Bułhak i współcześni mu twórcy zrzeszeni w Fotoklubie Polskim chcieli tworzyć przy pomocy aparatów fotograficznych obrazy, a techniczne mistrzostwo pomagało im osiągać różnorodne efekty. W pojęciu „fotografiki” mieszczą się zarówno miękkie kadry rodzimego krajobrazu, eksperymentalne fotomontaże, jak i łączące elementy fotograficzne z graficznymi plakaty czy okładki płyt.

sdc4895 - Fotografika w MuFo

Wystawa, której kuratorami są Łukasz Gorczyca i Adam Mazur, jest pierwszym muzealnym ujęciem historycznego nurtu artystycznego. By jak najpełniej zaprezentować widzom to zjawisko, w MuFo zebrano niemal 150 oryginalnych odbitek fotograficznych ze zbiorów najważniejszych polskich muzeów oraz prywatnych kolekcjonerów. To wyjątkowa okazja, by dzięki zebranym z całego kraju dziełom, pozwolić widzom doświadczyć, jak wyglądały początki fotografii artystycznej w Polsce.

sdc4896 - Fotografika w MuFo

Fotografika to także opowieść o samych fotografikach i fotograficzkach – o zrzeszeniach i społecznościach, które tworzyli, by dyskutować o fotografii, wystawiać ją i publikować. Wśród twórców i twórczyń, których prace będą prezentowane w ramach wystawy Fotografika. Fotografia artystyczna w Polsce 1927-1978 znajdują się między innymi Jan Bułhak, Zdzisław Beksiński, Janusz Maria Brzeski, Roman Cieślewicz, Zbigniew Dłubak, Edward Hartwig, Jerzy Lewczyński, Natalia Lach-Lachowicz, Fortunata Obrąpalska, Wojciech Plewiński, Zofia Rydet, Stefan Themerson i Wojciech Zamecznik.

sdc4902 - Fotografika w MuFo

Partnerzy: Galeria Krakowska, Tygodnik Powszechny
Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, Onet, Zwierciadło, Radio Kraków, Radio Kraków Kultura, RMF Classic, NN6T notes na 6 tygodni, Architektura i Biznes.

Wystawa będzie dostępna w Muzeum Fotografii w Krakowie MuFo przy ulice Rakowickiej 22A do 7 maja 2023 roku.

Zdjęcia: Vladimir Milanov, tekst: MuFo.

sdc4907 - Fotografika w MuFo

By Vladimir Milanov