Festiwal Conrada 2017 startuje już w poniedziałek!

Już jutro (21 października), dwa dni przed inauguracją Festiwalu Conrada, na Rynku Głównym znów staną wielkoformatowe litery układające się w napis KRAKÓW MIASTO LITERATURY UNESCO. W tym roku zaprezentujemy je w nowej odsłonie, nawiązującej do Roku Awangardy i dzieł polskich futurystów. Przestrzenny projekt autorstwa Tomka Budzynia wykorzystuje oryginalne grafiki Władysława Strzemińskiego, sięga po gładkie plamy barwne i trójwymiarowe elementy graficzne, a swoim wyglądem nawiązuje do typografii z epoki. W ten sposób Kraków uczci 4. już rocznicę otrzymania tytułu Miasta Literatury UNESCO. Wielkoformatowe litery zostaną na płycie Rynku do niedzieli (29 października).
A już w poniedziałek (23 października) rozpocznie się w Krakowie wielkie międzynarodowe święto literatury – Festiwal Conrada. Przypominamy, żeAkademia Pisarzy, działająca przy jednym z najważniejszych wydawnictw anglosaskich na świecie „Penguin Random House” uznała Festiwal Conrada za jeden z 20 najważniejszych festiwali literackich na świecie, w których każdy miłośnik książek powinien wziąć udział.

Co nas czeka w tym roku? Dyskusje, debaty, lekcje czytania, pokazy filmów, koncert, wręczenie Nagrody Conrada i przede wszystkim: możliwość spotkania ze znakomitymi gośćmi – pisarzami i krytykami z Polski i zagranicy.

Podczas siedmiu festiwalowych dni w Pałacu Czeczotka można będzie spotkać blisko stu znakomitych gości. Wśród tegorocznych gwiazd znaleźli się m.in: Serge Bloch– ilustrator nowej obrazkowej wersji Biblii, który opowie festiwalowej publiczności o tym, jak powstawała ta nowatorska literacko-graficzna forma, uznana za jedno z literackich objawień tego roku. Francuski filozof MarcCréponbędzie zastanawiać się, czy w świecie nienawiści możliwa jest nadzieja. Dlaczego ludzie mogą nie lubić księgarń? – takie pytanie, na festiwalu literackim brzmiące przewrotnie, będzie nas z kolei nurtować podczas spotkania z hiszpańskim pisarzem Jorgem Carriónem. Z publicznością spotkają się także m.in. francuski dramaturg, eseista i powieściopisarz Éric-Emmanuel Schmitt, doskonale znana bywalcom festiwalu szwedzka pisarka AgnetaPleijel, autorka m.in. wydanej w tym roku powieści Wróżba. Wspomnienia dziewczynki, a także wybitna amerykańska socjolożka Arlie Russel Hochschild, której książka Obcy we własnym kraju została zaliczona przez „New York Times” do grona sześciu dzieł pozwalających zrozumieć zwycięstwo Trumpa. Po raz pierwszy Kraków odwiedzi także Siri Hustvedt, która m.in. wygłosi wykład mistrzowski w ramach wieńczącej festiwal uroczystej gali Nagrody Conrada. Zaproszenie do Krakowa przyjęli w tym roku także m.in.: Hugh Howey– amerykański pisarz science fiction, twórca bestsellerowej serii powieściowej Silos, SachaBatthyany– autor biograficznej opowieści A co ja mam z tym wspólnego? Zbrodnia popełniona w marcu 1945. Dzieje mojej rodziny, Lukas Bärfuss– uznawany za jednego z najwybitniejszych niemieckojęzycznych prozaików i dramaturgów swojego pokolenia oraz irańska pisarka Goli Taraghi, która weźmie udział w dyskusji z MahmoudemHosseinim Zademo perskich opowieściach, a także Jean-UlrickDésert, haitański artysta wizualny i konceptualny, którego prace można już obejrzeć na wystawie Nowy region świata w krakowskiej Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.
Swoją obecność, na festiwalu, mocno zaznaczy również literatura polska. Na czas trwania Festiwalu Conrada przypadnie premiera nowego przekładu jednego z najsłynniejszych dzieł Josepha Conrada:Heart of Darkness, spolszczonego przez Jacka Dukaja. Stanie się ona pretekstem do rozmowy o aktualności Conradowskiej wizji zła. Wezmą w niej udział, obok Dukaja, tłumacze: Magda Heydeli Maciej Świerkocki. O potrzebie pisania biografii opowie Monika Piątkowska, autorka biografii Bolesława Prusa. O społecznej funkcji literatury, podczas debaty „Lektura za kratami, dyskutować będą Wojciech Brzoska, Sylwia Chutnik, Maria Dąbrowska i Mikołaj Grynberg, prof. Michał Paweł Markowski poprowadzi „Lekcję czytania” dla więźniów w krakowskim Areszcie Śledczym, Magdalena Grzebałkowska wraz z reżyserem Marcinem Borchardtem i Katarzyną Łęcką porozmawiają o rodzinie Beksińskich, a Olga Tokarczuk opowie o swojej przeniesionej przez Agnieszkę Holland na duży ekran powieści Prowadź swój pług przez kości umarłych. Gośćmi festiwalu będą także Dorota Masłowska – prozaiczka, dramaturg, piosenkarka i felietonistka, Maciej Zaremba Bielawski – szwedzki dziennikarz i reportażysta polskiego pochodzenia, Wojciech Orliński – autor długo wyczekiwanej biografii Lem. Życie nie z tej ziemi, Michał Witkowski ze swoją nową powieścią Wymazane, Wioletta Grzegorzewska– prozaiczka i poetka, nominowana w tym roku do nagrody The International Man BookerPrize oraz Klementyna Suchanow– redaktorka i tłumaczka, znawczyni twórczości i biografii Witolda Gombrowicza, autorka książki Gombrowicz. Ja, geniusz. Drugiego dnia festiwalu zaplanowano natomiast spotkanie z udziałem Krzysztofa Globisza, Marty Ledwoń i Zuzy Skolias– „Wielorybostan”. To wykreowany przez dramaturga Mateusza Pakułę, reżyserkę EvęRysovąoraz aktorki i aktorów Teatru Łaźnia Nowa świat, w którym człowiek traci swoją moc.
Festiwal Conrada to również liczne wydarzenia towarzyszące: pasma filmowe, wydarzenia dla dzieci, koncerty, warsztaty i spotkania branżowe. Ostatniego dnia festiwalu podczas finałowej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków poznamy również laureata tegorocznej edycji Nagrody Conrada, przyznawanej najlepszemu debiutantowi. Tradycyjnie już, równolegle z festiwalem odbywać się będą Targi Książki w Krakowie, uznawane za jedno z najważniejszych w Polsce wydarzeń branży księgarskiej.
Akredytowanych dziennikarzy, fotoreporterów oraz ekipy telewizyjne zapraszamy do biura prasowego po odbiór akredytacji na festiwal. Biuro prasowe będzie czynne od poniedziałku (23 października) w Centrum Festiwalowym (Pałac Czeczotka, róg ul. Wiślnej i św. Anny).

Patronat medialny

Prezentacja 81. Tour de Pologne już 17 lipca w TVP Sport!

Tylko kilka dni pozostało do oficjalnej prezentacji Tour de Pologne....

Edukacja żywieniowa kobiet w ciąży i po porodzie

Udział w realizacji zadania publicznego współfinansowanego ze środków miasta...

Wystawa pt: “Wałek ART”

To zbiór prac tematycznie różnych z pracowni Doroty Wałek,...

Wielki Festyn Franciszkański w Wieliczce. Niedziela 23 czerwca 2024

Już w najbliższą niedziele 23 czerwca 2024 r. od...

Wojownicy Maryi Kraków zapraszają wszystkich mężczyzn!

Kim są Wojownicy Maryi? Poznajmy się bliżej! Wojownicy Maryi to...

Czytaj również

Popularne kategorie