Connect with us
lucky jew - FestivALT łączy ludzi z całego świata podczas 72-godzinnego internetowego performansu „The Lucky Jewathon”

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

FestivALT łączy ludzi z całego świata podczas 72-godzinnego internetowego performansu „The Lucky Jewathon”

72 godziny spotkań, rozmów, projektów artystycznych, filmowych i muzycznych – oto internetowy maraton pod hasłem „The Lucky Jewathon”. Przez 3 dni nieustającego performansu 18 gości z całego świata, wychodząc od kontrowersyjnego zjawiska niezwykle popularnego w Polsce motywu „Żyda na szczęście”, poruszy frapujące ich problemy, ważne z punktu widzenia świata oraz reprezentowanych przez nich lokalnych społeczności. Performans wystartuje 26 listopada i będzie można do niego dołączyć w dowolnym momencie – zarówno jako uczestnik, włączając się na platformie Zoom, jak i obserwator – na Facebooku i YouTubie. Przez całe 72 godziny. Non stop.

lucky jew 2 - FestivALT łączy ludzi z całego świata podczas 72-godzinnego internetowego performansu „The Lucky Jewathon”

Rzekomo przynoszący szczęście Żyd z pieniążkiem w postaci figurek czy obrazków jest bardzo popularnym motywem, spotykanym w domach, biurach, restauracjach i innych miejscach w przestrzeni publicznej, w tym nawet w urzędach. Produkowane seryjnie wizerunki Żydów, będące atrakcją odpustów, sprzedawane są od co najmniej XIX wieku, chociaż dopiero pod koniec lat 70-tych XX wieku dołożono do nich pieniążek, co zupełnie zmieniło wymowę tych obiektów, które uznano za talizmany zapewniające bogactwo. Biorąc pod uwagę trudną historię polsko-żydowskich relacji, nie sposób uniknąć jednak pewnego dyskomfortu, obserwując obecność „Żyda na szczęście” w polskiej kulturze. I tak, mimo że niektórzy postrzegają figurki i obrazki jako pamiątki po przedwojennej społeczności żydowskiej w Polsce, dla wielu są one po prostu antysemickimi karykaturami.

Żydowski kolektyw twórczy FestivALT, nawiązując dialog z tradycją, chce skłonić do refleksji i dyskusji na temat tego niełatwego i wielowarstwowego tematu. Wizerunek „Żyda na szczęście” stał się pretekstem do stworzenia internetowego happeningu, który rozpocznie się 26 listopada i potrwa aż 72 godziny. W tym czasie 18 gości z całego świata, w tym m.in. z Polski, Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii będzie dyskutować, co zrobić z wszechobecnym motywem Żyda z pieniążkiem, który wciąż cieszy się w Polsce olbrzymią popularnością. Problem ten będzie też inspiracją dla uczestników internetowego maratonu do poruszania innych ważnych dla nich tematów. W ten sposób wydarzenie pod nazwą „The Lucky Jewathon” stanie się międzynarodową płaszczyzną wymiany poglądów i debaty na sprawy ważne z globalnego punktu widzenia. Gospodarzami 4-godzinnych sekcji będą m.in. antropolożka i kuratorka – Erica Lehrer, artystka wizualna – Atalya Laufer, aktorka, performerka i pisarka – Rachel Mars, kurator i artysta wizualny – Tobaron Waxman, dyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja – Jakub Nowakowski oraz muzyk – Josh Dolgin (Socalled).

„The Lucky Jewathon” jest całkowicie interaktywny. To oznacza, że w chwili wejścia na platformę Zoom, odwiedzający staje się częścią performansu. Każdy jest zaproszony do udziału w tym przedsięwzięciu i może wnieść do niego coś od siebie. Performans będzie także streamowany na Facebooku i YouTubie dla tych, którzy wolą pozostać jedynie obserwatorami. Do wydarzenia będzie można dołączać w dowolnym momencie podczas 3 dni trwania.

Dlaczego 72 godziny? Zazwyczaj podczas konferencji czy spotkań dany temat nie może zostać dogłębnie omówiony i pozostają pewne niedopowiedzenia. Forma 3-dniowego interaktywnego maratonu w internecie jest natomiast niezwykle pojemna i pozwala bardzo kompleksowo potraktować tematykę „Żyda na szczęście”. Formuła Jewathonu została zaczerpnięta z telewizyjnych telethonów, w tym „The Jerry Lewis Telethon”, podczas którego znany komik przez wiele godzin nieprzerwanie prowadził telewizyjne show, zbierając pieniądze dla dzieci z dystrofią mięśniową. Celem aktywistów z FestivALT-u nie jest zbieranie pieniędzy, ale podnoszenie świadomości dotyczącej motywu powszechnie sprzedawanych gadżetów z wizerunkiem Żydów.

„The Lucky Jewathon” to wydłużona i bardziej rozbudowana forma wcześniejszego projektu FestivALT-u – „Żyd na Szczęście” („Lucky Jew”), przez który aktywiści chcieli skłonić mieszkańców Krakowa do przemyśleń. Podczas popularnego odpustu – Emaus – wcielali się w rolę „Żyda z pieniążkiem”, sprzedając magnesy, płótna, kubki i etui na telefony z wizerunkami siebie jako Żydów ze starego świata, angażując tym samym przechodniów w rozmowę o stereotypach, tradycji i naturze szczęścia. Wywołujący spore kontrowersje projekt rozpoczął debatę na temat popularnego motywu obecnego w Krakowie na każdym rogu. Organizatorzy postanowili więc pójść o krok dalej i wiosną 2020 roku – także ze względu na panującą pandemię – zorganizowali 6-godzinny performans dostępny online dla odbiorców z całego świata. Projekt spotkał się z tak dużym zainteresowaniem, że już w listopadzie odbędzie się jego 72-godzinna odsłona.

FestivALT to międzynarodowy kolektyw złożony z żydowskich artystów i aktywistów, dla których centralnym punktem odniesienia są współczesne kwestie żydowskie w Polsce. To także doroczny festiwal realizowany w Krakowie, który w tym roku, ze względu na panującą pandemię, został w dużej mierze przeniesiony do świata wirtualnego. FestivALT działa na przecięciu sztuki i aktywizmu, łącząc teatr, sztuki wizualne, interwencje artystyczne, akcje miejskie i rozmowę z publicznością. Tegoroczna odsłona festiwalu odbywa się pod hasłem „widzialne niewidziane”, nawiązującym do tematów trudnych, o których często nie chcemy lub boimy się mówić, mimo że pozostają na widoku.

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

kwiecień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top