Ferie to dobry czas na bon turystyczny

fmvhom9waai0jvr 800x500 - Ferie to dobry czas na bon turystyczny

W Małopolsce trwają ferie zimowe, a niemal 45 tys. bonów turystycznych nie zostało aktywowanych. Czas na ich wykorzystanie mija z końcem marca 2023 roku.

 


W regionie rodzice aktywowali 351,4 tys. bonów turystycznych z przeszło 397,4 tys. przygotowanych przez ZUS. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa małopolskiego przekroczyła 274 mln złotych. W całym kraju uprawnieni rodzice i opiekunowie bonami zapłacili na łączną kwotę przeszło 2,8 mld złotych.

Mieszkańcy województwa małopolskiego ze 351,4 tys. aktywowanych bonów całkowicie wykorzystali blisko 230,2 tys.

W Małopolsce u 5,6 tys. podmiotów można płacić bonem turystycznym. Do tej pory odebrały one prawie 1,2 mln płatności, w łącznej wysokości 626 mln złotych. To najlepszy wynik w kraju, przed województwami pomorskim i zachodniopomorskim.

Rodzice, którzy nie wykorzystali bonu, mogą to zrobić do końca marca 2023 roku.

 Bon turystyczny mogą aktywować rodzice i opiekunowie, na których jest przyznane świadczenie „500+”. Zrobią to tylko na PUE ZUS. Po aktywacji rodzic otrzymuje kod, który podaje się podczas płatności. Każda transakcja jest potwierdzana jednorazowym kodem, który jest wysyłany SMS-em.

Jeżeli rodzić albo opiekun nie ma na swoim profilu PUE zakładki z bonem turystycznym, powinien zgłosić się do Polskiej Organizacji Turystycznej.

Na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500+”, przypada bon w kwocie 500 złotych. W przypadku np. dwójki dzieci, wartość bonu to 1000 złotych. Natomiast na dziecko z niepełnosprawnością, którą potwierdza odpowiednie orzeczenie, bon wynosi 1000 złotych. Bon turystyczny otrzyma też dziecko, którego rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i dlatego nie przysługuje im „500+”.

Anna Szaniawska
regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie małopolskim

By Kraków Wydarzenia - okrakow.pl

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!