Connect with us
plakat zaproszenia witold urbanowicz scaled - Wernisaż wystawy malarstwa Witolda Urbanowicza

Wernisaż wystawy malarstwa Witolda Urbanowicza

W Galerii Krypta u Pijarów przy ul. Pijarskiej we wtorek 11 czerwca 2024 r. o godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Witolda Urbanowicza „Krzyże”.

Witold Urbanowicz (ur. 1931 w Oszmianie na Wileńszczyźnie, zm. 2013 w Krakowie) ‒ malarz, rysownik, pedagog, członek II Grupy Krakowskiej (do której należała również jego żona, malarka Danuta Urbanowicz) w latach 1950-1956 studiował na ASP w Krakowie. Był uczniem profesorów  Zygmunta Radnickiego, Zbigniewa Pronaszki, Czesława Rzepińskiego i Jonasza Sterna. Razem z przyjaciółmi ze studiów założył tzw. „Grupę Pięciu”,  zwaną później „Grupą Nowohucką”, która w roku 1961 została włączona do II Grupy Krakowskiej.

Na przełomie lat 50.‒ 60. współtwórca nurtu malarstwo materii.  Później łączył w sposób indywidualny abstrakcję i figurację. Miał zamiłowanie do form ekspresyjnych, kontrastowych barw i rozbudowanej tematyki o charakterze metaforycznym i groteskowym. W ostatnim okresie twórczości podjął dialog z malarstwem materii, dokonując syntezy swojego malarstwa. W latach 1972-74 pracował jako wykładowca na ASP w Krakowie. Następnie prowadził pracownie rysunku i malarstwa na UMCS w Lublinie (1972-1981). Był również wykładowcą w filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Jego obrazy znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i publicznych –  Muzeum Narodowego w  Krakowie, Szczecinie i Kielcach, Muzeów Okręgowych w Radomiu, Białymstoku i Bydgoszczy, Muzeum Śląskiego w Katowicach. Artysta uczestniczył także w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Najważniejszym podsumowaniem jego twórczości była wystawa „Witold Urbanowicz. Stare i nowe”, zorganizowana przez Galerię IRSA w Warszawie i w Krakowie w 2004.

Tekst: Galeria Krypta.

To Top