punkt szczepien nowe czyzyny fot newbridge 2 2 - W Krakowie przybywa osób 70+ szczepiących się trzecią dawką

W Krakowie przybywa osób 70+ szczepiących się trzecią dawką

W Krakowie już ponad pół miliona osób jest w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 – to jest 64,6% mieszkańców. Gmina zajmuje dziś wysokie, bo 10. miejsce na liście gmin z największym odsetkiem zaszczepionych w kraju.

Powoli rośnie także liczba osób, które decydują się na przyjęcie trzeciej, przypominającej dawki preparatu. W centrum handlowym Nowe Czyżyny, gdzie od ponad 3 tygodni działa stacjonarny punkt szczepień, osoby 50+ zgłaszające się po trzecią dawkę preparatu stanowią już ponad 51 proc. szczepionych.

 Akcja doszczepiania w Krakowie rozwija się bardzo powoli, jednak mimo to, zainteresowanie ze strony uprawnionych do trzeciej dawki jest większe, niż wśród osób, które przyjmują dopiero pierwszą dawkęinformuje Agata Junger-Kłosowska z Centrum Medycznego UNIMED, które koordynuje pracę punktu szczepień w Nowych Czyżynach.

Wśród chętnych na dawkę podtrzymującą przeważają osoby 70+, których dużą część stanowią seniorzy z chorobami przewlekłymi, najbardziej narażeni na ciężki przebieg koronawirusa i obawiający się powikłań po COVID-19. Tu świadomość, a co za tym idzie motywacja do szczepienia jest niezwykle wysoka. Nieco rzadziej szczepią się pięćdziesięciolatkowie i sześćdziesięciolatkowie. W ostatnich dniach nieco jednak i tu drgnęło. Są dni, kiedy pacjentów 50+ jest znacznie więcej niż pozostałych dodaje.

Ogólnopolska akcja szczepienia dawką przypominającą osób powyżej 50. roku życia trwa już blisko miesiąc. Mogą się na nie zgłaszać osoby, u których minęło już sześć miesięcy od czasu pełnego zaszczepienia preparatami bez względu na rodzaj przyjętej szczepionki. System dla tych osób automatycznie generuje e-skierowanie.

Mając już wystawione e-skierowanie można wygodnie, bo z marszu przyjść do punktu w Nowych Czyżynach i zaszczepić się. Nie trzeba się wcześniej rejestrować np. na infolinii. Celowo uprościliśmy całą procedurę, aby dostęp do szczepienia był jeszcze łatwiejszy. Na miejscu wystarczy wypełnić tylko obowiązkowy formularz, okazać dowód osobisty i przejść kwalifikację – mówi przedstawicielka punktu szczepień.

W sumie w punkcie w Nowych Czyżynach zastrzyk podano już blisko 700 osobom. Można tam przyjąć pierwszą i drugą dawkę szczepionki, jak również wspominaną trzecią – przypominającą i dodatkową. Dawką przypominającą szczepieni są seniorzy, medycy i farmaceuci, natomiast dawką dodatkową osoby z osłabioną odpornością.

Jak informują koordynatorzy, na miejscu dostępne są 3 preparaty – Pfizer, Moderna oraz Johnson&Johnson.  Punkt czynny jest od poniedziałku do soboty w godz. od 9:00 do 18:00.

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

Listopad 2021
grudzień 2021
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

PN
WT
ŚR
CZW
PT
SOB
NIE
1
2
3
4
5
6
7
Events for 1st Listopad
Events for 2nd Listopad
Events for 3rd Listopad
Events for 4th Listopad
Events for 5th Listopad
Events for 6th Listopad
Events for 7th Listopad
8
9
10
11
12
13
14
Events for 8th Listopad
Events for 9th Listopad
Events for 10th Listopad
Events for 11th Listopad
Events for 12th Listopad
Events for 13th Listopad
Events for 14th Listopad
15
16
17
18
19
20
21
Events for 15th Listopad
Events for 16th Listopad
Events for 17th Listopad
Events for 18th Listopad
Events for 19th Listopad
Events for 20th Listopad
Events for 21st Listopad
22
23
24
25
26
27
28
Events for 22nd Listopad
Events for 23rd Listopad
Events for 24th Listopad