Przyjdź i pomóż – charytatywne warsztaty mezen i zbiórka w Galerii Bronowice

Wciąż nieoceniona i bardzo potrzebna jest pomoc dla osób przybywających z Ukrainy – liczy się każdy, nawet najmniejszy gest. Dlatego już w najbliższą niedzielę w Galerii Bronowice odbędą się charytatywne warsztaty z ukraińskiej sztuki ludowej, które poprowadzi artystka z Kijowa: Lolita Igorivna-Wrzeczynska. „Wejściówką” będą produkty dla uchodźców. Dodatkowo każdy, kto w dniach 23-24 kwietnia wesprze charytatywną zbiórkę, w ramach podziękowania otrzyma upominek.

 

Warsztaty mezen z Lolitą Igorivną-Wrzeczynską: 24.04 godz. 11:00-14:00

W niedzielę, 24 kwietnia, będzie można poznać bliżej ukraińską sztukę. Podczas kreatywnych warsztatów o wyjątkowości zdobienia metodą mezen opowie artystka ludowa pochodząca z Kijowa, a uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zmierzenia się z tą techniką, ozdabiając drewniane przedmioty użytkowe.

Mezen to popularna w Ukrainie sztuka ludowa o wschodnich korzeniach – jest jak pismo, którego symbole są jak słowa tworzące całą opowieść. Technika ta powstała w czasie, gdy nie było jeszcze farb, dlatego wykorzystywano wówczas to, co dawała natura – glinę i węgiel. Dlatego też, w nawiązaniu do tradycji, na warsztatach pojawią się dwa kolory: czerwony i czarny. Mezen to proste malarstwo, które blisko związane jest z przyrodą i życiem – niebem, ziemią i tym, co pomiędzy nimi.

Na warsztatach w Galerii Bronowice tego szczególnego stylu malarstwa może nauczyć się każdy. Spotkanie osobiście poprowadzi ukraińska rysowniczka ludowa – Lolita Igorivna-Wrzeczynska, która specjalizuje się w tradycyjnych technikach rysunku. Prace będą powstawały na papierze i kartonie, jednak można je będzie na drewniany przedmiot o gładkiej, nielakierowanej powierzchni, np. deskę do krojenia czy łyżkę.

Spotkanie z artystką odbędzie się w języku ukraińskim z tłumaczeniem na język polski. Aby wziąć w nim udział, wystarczy tylko wesprzeć zbiórkę, przynosząc najpotrzebniejsze rzeczy dla uchodźców z Ukrainy.

Dzięki trosce, życzliwości, serdeczności i wielkiemu wsparciu wszystkich Polaków, których poznaliśmy w tym trudnym czasie, żyjemy i mamy dach nad głową. Cieszę się ogromnie z zainteresowania ukraińską sztuką i mam nadzieję, że nasze spotkanie w Galerii Bronowice przyniesie Wam wszystkim radość i satysfakcję z kreatywnego działaniamówi Lolita Igorivna-Wrzeczynska.

Warsztaty odbędą się w niedzielę, 24 kwietnia, w godz. 11.00-14.00 na parterze Galerii Bronowice, w tzw. strefie eventowej pod ringiem. Liczba miejsc jest ograniczona – udział można zgłaszać poprzez wiadomość na FB Galerii Bronowice.

Zbiórka rzeczy dla uchodźców: 23-24.04 godz. 12:00-18:00

Dodatkowo, w dniach 23-24 kwietnia (sobota-niedziela) Galeria Bronowice wraz z Centrum Wielokulturowym w Krakowie organizuje zbiórkę niezbędnych rzeczy, które trafią do obywateli Ukrainy potrzebujących wsparcia. Przez dwa dni w Strefie Super Bohatera, będzie można włączyć się w akcję pomocową i przynieść przedmioty z listy najpotrzebniejszych rzeczy, które trafią do uchodźców. W podziękowaniu za przekazanie rzeczy na zbiórkę Galeria przygotowała dla klientów upominki, m.in. gadżety, książki, karty podarunkowe oraz mnóstwo innych drobiazgów.

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

czerwiec 2022
lipiec 2022
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej