IV FESTIWAL INICJATYW TWÓRCZYCH DZIECI I MŁODZIEŻY AKCJA – KREACJA, „Wizjoner – Witkacy”

by Wydarzenia Krakowskie
0 comment
Mapa niedostępna

Data/Czas
Date(s) - 01/02/2020 - 31/03/2020
00:00

Lokalizacja
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży

Kategorie


Główną ideą Festiwalu Akcja – Kreacja jest angażowanie młodych ludzi do twórczego podejmowania ważnych i aktualnych tematów, takich jak np. rozwój technologii i jego społeczne skutki, moda w kontekście wizerunku i wyrażania tożsamości, miasto i nasze otoczenie.

Co roku, głównym punktem Festiwalu jest konkurs adresowany do dzieci i młodzieży oraz rodzin! Uczestnicy mogą zgłaszać prace w kategoriach: film, fotografia i plakat. Prace konkursowe mogą wykonać samodzielnie, w klasach szkolnych, w zespołach rodzinnych lub podczas warsztatów organizowanych w trakcie trwania festiwalu. Co roku planowane są interesujące wydarzenia festiwalowe: m.in. warsztaty, wykłady, degustacja slow food. Tradycyjnie na zakończenie, tj. podczas Finału Festiwalu odbywają się spektakle, pokazy, wystawa i – najważniejsze – ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród.

Podczas pierwszej edycji Festiwalu poruszyliśmy temat miasta. Młodzież wzięła udział w wielu interdyscyplinarnych wydarzeniach. Odbyły się m.in. warsztaty animacji poklatkowej, warsztaty graffiti oraz wycieczka „Szlakiem krakowskiego street artu”. Ponadto w czerwcu 2016 r. w Galerii Atelier SCKM miała miejsce wystawa pt. „Graffiti – Barwy ochronne”, zorganizowana dzięki uprzejmości Fundacji Artica. Podsumowaniem ubiegłorocznych działań było stworzenie festiwalowego muralu na Bulwarze Wiślanym (Smoczy Skwer – ul. Wietora / ul. Skawińska). Autorem dzieła jest Mikołaj Rejs działający z ramienia Fundacji Artica

Z kolei hasłem przewodnim drugiej edycji była moda i płynące z niej wartości ale i zagrożenia. I tym razem odbyło się wiele wydarzeń kulturalnych, m.in.: warsztaty, prezentacje sceniczne i filmowe, wystawa mody oraz prac plastycznych. Na konkurs zgłoszonych zostało bardzo wiele prac, z których najlepsze zostały nagrodzone oraz zaprezentowane podczas finału festiwalu.

W 2019 tematem przewodnim Festiwalu był zdrowy styl rozumiany w różnych kontekstach i aspektach życia. W czasach bezkrytycznego konsumpcjonizmu oraz szybkiego tempa życia młodzi ludzie są narażeni są na tzw. styl fastfoodowy. Coraz częściej dochodzą do nas alarmujące informacje, że dzieci i młodzież odżywiają się niezdrowo, nie uprawiają sportu, zbyt długo siedzą przed komputerem. Dlatego tak ważne jest rozbudzenie w nich świadomości o własnej kondycji oraz poczucia odpowiedzialności za samego siebie. Celem festiwalu było więc propagowanie zdrowych nawyków, zachęcenie do dbania o zdrowie fizyczne oraz o higienę umysłu.

W tym roku jeszcze bardziej podwyższamy poprzeczkę zapraszając do zmierzenia się z wybitną osobowością ubiegłego wieku, jaką był  Witkacy.

Jak co roku, głównym punktem Festiwalu jest konkurs adresowany do dzieci i młodzieży. Uczestnicy będą mogli zgłaszać prace w kategoriach: film, fotografia i praca plastyczna. Prace konkursowe mogą wykonać samodzielnie, w klasach szkolnych, w zespołach rodzinnych lub podczas warsztatów organizowanych przez SCKM w trakcie trwania festiwalu. Oczywiście nie zabraknie całorocznych wydarzeń, takich jak warsztaty, wystawy oraz inne spotkania twórcze. Tradycyjnie na zakończenie, tj. podczas Finału Festiwalu odbędą się spektakle, pokazy, wystawa i – najważniejsze – ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród.

Program Festiwalu:
I – IV 2020 – Zgłoszenia prac na Konkurs dla dzieci i młodzieży oraz dla zespołów
I 2020 – “Autoportret wielokrotny”. Otwarte warsztaty fotograficzne
II 2020 – “Czysta forma”. Otwarte warsztaty animacji poklatkowej
II 2020 – “Gęba ludzka mnie interesuje”. Otwarte warsztaty fotograficzne
III 2020 – “Firma Portretowa”. Otwarte warsztaty plastyczne
IV – V 2020 – Wystawa  w Galerii Atelier II
9 – 10  VI 2020 – Finał Festiwalu

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej