grand press photo wystawa w galerii bronowice 1 - Grand Press Photo 2021: krakowska odsłona

Grand Press Photo 2021: krakowska odsłona

Fotografia autorstwa Adama Lacha pokazująca mężczyznę, który utknął w samochodzie między kordonem policji a protestującymi przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, zwyciężyła w tegorocznej edycji Grand Press Photo 2021. Fascynującą wystawę złożoną z tego i pozostałych ponad 270 wyróżnionych zdjęć można już oglądać w Galerii Bronowice. To jedyne w Krakowie miejsce, w którym do 19 listopada gości prestiżowa ekspozycja. Wstęp jest bezpłatny.

Już po raz 16. spośród tysięcy zgłoszeń do Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo jury, któremu przewodniczył francuski fotoreporter, laureat nagród na najważniejszych konkursach fotograficznych na świecie, w tym World Press Photo 2020 – Romain Laurendeau, wyłoniło kilkaset najlepszych prac.

Na ekspozycji, którą w dniach 31 października – 19 listopada można oglądać w Galerii Bronowice, zobaczymy bieżące, gorące tematy udokumentowane z mistrzowską precyzją, zapisane ulotne momenty, emocje i gesty. Protesty przeciwko orzeczeniu Trybunały Konstytucyjnego w sprawie aborcji, Warszawski Marsz Niepodległości 2020, ewakuację pacjentów zakażonych wirusem COVID-19 z domów pomocy społecznej, puste przestrzenie krakowskich teatrów podczas lockdownu, biznes narkotykowy w Afganistanie, nielegalne aborcje – to tylko niektóre z wybranych zdjęć, obecnych na wystawie. Na Grand Press Photo 2021 składają się ujęcia z całego świata i niemal każdej dziedziny życia. To łącznie 272 pojedyncze zdjęcia, fotoreportaże, projekty dokumentalne oraz propozycje przedstawicieli młodego pokolenia, które zwyciężyły w kategorii Young Poland.

Wśród autorów prezentowanych na wystawie zdjęć nie brakuje również fotoreporterów mieszkających lub pracujących w Krakowie i okolicach. Są to m.in. Dorota Grzegorczyk, Agata Wnuk, Magdalena Woch, Beata Zawrzel czy Leszek Szymański.

Ogromnie cieszę się, że udostępniamy przestrzeń Galerii Bronowice dla pokazania twórczości najlepszych fotoreporterów w kraju. Jesteśmy jedyną lokalizacją w Krakowie, w której pojawiła się ta wyjątkowa ekspozycja. Co roku wystawa Grand Press Photo wzbudza niezwykłe emocje, zachwyca, zadziwia i wzrusza. Mam nadzieję, że zdjęcia, które zobaczą Państwo w naszym obiekcie, choć na chwilę pozostaną w pamięci i zmuszą do refleksji. Zapraszam na wystawę – mówi Aleksandra Mańka, Dyrektor Galerii Bronowice.

Przypomnijmy, że Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo to najbardziej prestiżowy plebiscyt dla profesjonalistów działających w szeroko pojętym zawodzie dziennikarza, zawodowych fotoreporterów, którzy na co dzień pracują w różnych redakcjach oraz do freelancerów. Organizowany jest przez magazyn „Press” i Fundację Grand Press od 2005 roku.

Wystawa Grand Press Photo 2021 – edycja Krakowska – będzie czynna w dniach 31 października – 19 listopada w Galerii Bronowice w godzinach otwarcia obiektu.

Ekspozycja znajduje się na poziomie +1 obiektu – od wejścia od strony IKEA aż do strefy restauracyjnej.

Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

sierpień 2022
wrzesień 2022
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej