nowe czyzyny fot newbridge 7 - Co minutę ktoś potrzebuje krwi. Teraz możesz się nią podzielić w tym krakowskim centrum handlowym

Co minutę ktoś potrzebuje krwi. Teraz możesz się nią podzielić w tym krakowskim centrum handlowym

W dobie pandemii krew jest nadal, a nawet jeszcze bardziej potrzebna niż przedtem – alarmują stacje krwiodawstwa. Już 6 listopada mieszkańcy Krakowa będą mogli oddać krew potrzebującym w krwiobusie, który zaparkuje pod Centrum Handlowym Nowe Czyżyny.

Co roku w Polsce przeprowadza się nawet 1,7 mln transfuzji krwi, które nie tylko ratują życie osobom po wypadkach, ale także pacjentom zmagającym się z nowotworami krwi – informują hematolodzy. Pacjenci hematoonkologiczni potrzebują częstych przetoczeń krwi lub jej składników, aby móc walczyć z chorobą. A to i tak kropla w morzu. Przetoczenie krwi bywa także niezbędne podczas operacji chirurgicznych, np. przeszczepów, po oparzeniach, urazach lub w trakcie porodów.

Nie dziwi więc, że zapotrzebowanie w bankach krwi jest duże i pandemia tego nie zmieniła. Wręcz przeciwnie, regionalne stacje krwiodawstwa regularnie informują, że wciąż poszukiwani są nowi kandydaci. Szczególnie, że jak informują statystyki, średnio 1 na 10 osób, przebywających w szpitalu, potrzebuje krwi.

Znacznym wsparciem są w tym przypadku zbiórki krwi organizowane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Teraz tego typu akcja, do której będą mogli dołączyć krakowianie odbędzie się w najbliższą sobotę pod Centrum Handlowym Nowe Czyżyny przy ul. Medweckiego 2.

Krew będzie można oddać w specjalnie przystosowanym mobilnym punkcie poboru krwi RCKiK w godz. 9:00-13:00. Na miejscu czuwać będzie doświadczony personel medyczny, który przeprowadzi niezbędny wywiad z kandydatem i wyjaśni wszelkie wątpliwości.

Jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom. To najcenniejszy składnik, ponieważ nie ma dla niego substytutu, nie da się go kupić ani wyprodukować. Dlatego zachęcamy wszystkich mieszkańców do pomocy potrzebującym i zgłoszenia się do krwiobusa 6 listopada – apeluje Anna Brzozowska, przedstawicielka Centrum Handlowego Nowe Czyżyny.

Każda osoba, która zdecyduje się oddać tego dnia krew pod Centrum Handlowym Nowe Czyżyny, dostanie w prezencie roślinkę doniczkową – zamiokulkasa. Co ważne, nie trzeba się wcześniej rejestrować, krew można oddać z marszu po odpowiedniej kwalifikacji i wypełnieniu kwestionariusza. Organizatorzy uspokajają, że procedura, która trwa 5-8 minut jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, w jej trakcie używany jest wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku.

W dobie pandemii obowiązują również restrykcyjne normy sanitarne, tzn. krwiodawca przed zabiegiem ma mierzoną temperaturę, otrzymuje maseczkę ochronną, jednorazowe rękawiczki oraz długopis.

Jak należy się przygotować do oddania krwi? – Osoba chcąca oddać krew powinna mieć od 18 do 65 lat oraz posiadać przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem pesel np. dowód osobisty. Zgłaszający się powinien być w tym dniu zdrowy, wypoczęty oraz spożyć lekkostrawny posiłek, a także wypić ok. 1,5 litra płynów na 24 godziny przed procedurą – informuje przedstawiciel Centrum Nowe Czyżyny.

Po oddaniu krwi krwiodawcy przysługuje posiłek regeneracyjny oraz zwolnienie z pracy w dniu oddania krwi.

Osoby po szczepieniach przeciwko COVID-19 również mogą oddać krew lub jej składniki, natomiast należy przy tym pamiętać o kilku kwestiach. Po takim szczepieniu należy odczekać z oddaniem krwi 48 godziny w przypadku szczepionek firm Pfizer/BioNTech oraz Moderna, a także 14 dni w przypadku szczepionki firmy AstraZeneca oraz Johnson & Johnson. Z kolei w przypadku wystąpienia reakcji poszczepiennej, okres ten ulega wydłużeniu o 7 dni od czasu całkowitego ustąpienia objawów.

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

Listopad 2021
grudzień 2021
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

PN
WT
ŚR
CZW
PT
SOB
NIE
1
2
3
4
5
6
7
Events for 1st Listopad
Events for 2nd Listopad
Events for 3rd Listopad
Events for 4th Listopad
Events for 5th Listopad
Events for 6th Listopad
Events for 7th Listopad
8
9
10
11
12
13
14
Events for 8th Listopad
Events for 9th Listopad
Events for 10th Listopad
Events for 11th Listopad
Events for 12th Listopad
Events for 13th Listopad
Events for 14th Listopad
15
16
17
18
19
20
21
Events for 15th Listopad
Events for 16th Listopad
Events for 17th Listopad
Events for 18th Listopad
Events for 19th Listopad
Events for 20th Listopad
Events for 21st Listopad
22
23
24
25
26
27
28
Events for 22nd Listopad
Events for 23rd Listopad
Events for 24th Listopad