Elīna Garanča w Centrum Kongresowym ICE Kraków

Ten jeden z najpiękniejszych głosów operowych na świecie już jutro wystąpi w ramach cyklu ICE Classic.

Elīna Garanča po występach w słynnym Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Operze Wiedeńskiej, Złotej Sali Musikverein, Londyńskiej Royal Opera House czy La Scali w Mediolanie, zaśpiewa w ramach cyklu ICE Classic w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Łotewska mezzosopranistka wystąpi w Krakowie wraz z Sinfoniettą Cracovią, którą zadyryguje Karel Mark Chichon. Wieczór wypełnią słynne arie z takich oper jak: „Samson i Dalila”, „Dziewicy Orleańskiej” czy „Królowa Saby”. Ukoronowaniem koncertu będą fragmenty ze znakomitej kreacji „Carmen”.

Elīna Garanča jest córką i uczennicą Anity Garanča, profesora w Łotewskiej Akademii Muzycznej, pedagoga wokalnego w Łotewskiej Operze Narodowej. Studia śpiewu na Łotewskiej Akademii Muzycznej rozpoczęła w roku 1996, następnie swoją edukację kontynuowała w Wiedniu oraz w Stanach Zjednoczonych.
Profesjonalną karierę zaczęła w Südthüringisches Staatstheater w Meiningen, gdzie tuż po ukończeniu studiów wcieliła się w rolę Oktawiana  w operze komicznej „Kawaler z różą” Richarda Straussa. Następnie często występowała na deskach opery we Wiedniu, Berlinie, Paryżu oraz rodzinnej Rydze. Międzynarodową sławę zyskała w 2003 roku występując w roli Annio w „Łaskawości Tytusa” Mozarta na Salzburger Festispiele. Jest laureatką wielu nagród muzycznych – m. in. Grammy. W roku 1999 wygrała Mirjam Helin International Singing Competition w Helsinkach.

W sezonie 2017/18 Elīna Garanča zadebiutuje w wyczekiwanych rolach: Księżniczki Eboli w Paryskiej Operze Narodowej oraz Dalili w Wiedeńskiej Operze Państwowej. Powróci też do Opery Królewskiej w Covent Garden w „Rycerskości wieśniaczej” i do Bawarskiej Opery Państwowej w „Carmen”. Elīna Garanča nagrywa dla prestiżowej wytwórni Deutsche Grammophon.

ICE Classic – nowa marka kultury

Marka ICE Classic to wyjątkowa seria koncertów muzyki klasycznej, wykonywanych przez znakomitych solistów sceny operowej, instrumentalistów i światowej sławy orkiestry i dyrygentów, które mają zapewnić krakowskiej publiczności artystyczne doznania na najwyższym światowym poziomie. Wszystkie koncerty w ramach cyklu odbywają się w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Na koncerty zapraszają Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

ICE Classic: Elīna Garanča, 9 czerwca 2018 roku