Ekspresjonizm pogodny – wystawa Witolda Pałki

13 października 2022 roku w Pałacu Sztuki odbył się wernisaż wystawy Witolda Pałki “Ekspresjonizm pogodny”.

sdc2595 - Ekspresjonizm pogodny - wystawa Witolda Pałki
Jerzy Nowakowski, Rafał Komarewicz, Barbara Pałka-Winek, Zbigniew Witek
Witold Pałka urodził się 5 listopada 1928 r. w Dąbrówce Małej na Górnym Śląsku, zmarł 29 sierpnia 2013 r. w Katowicach. Od 1945 r. uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, w 1947 r. przyjęto go na Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiował pod kierunkiem Eugeniusza Eibischa, Jerzego Fedkowicza i Wacława Taranczewskiego.

 

Dyplom uzyskał w 1953 r. W tym samym roku został członkiem ZPAP Okręgu Katowickiego. Był członkiem Zarządu Okręgu oraz przewodniczącym Rady Artystycznej Sekcji Malarstwa. W latach 1965 – 1967 należał do grupy Arkat. W latach 1966 – 1980 współpracował z Komisją Architektury i Sztuki Sakralnej Diecezji Katowickiej.
Zajmował się przede wszystkim malarstwem olejnym oraz akwarelą jak również malarstwem ściennym. Ma w swoim dorobku wiele realizacji sakralnych w Diecezji Katowickiej i w innych miejscach. Swoje obrazy pokazywał na wielu wystawach indywidualnych w Katowicach, Krakowie i Warszawie oraz w Szwajcarii i Niemczech, a także na wielu wystawach zbiorowych, zarówno w kraju jak zagranicą.
Jest laureatem wielu nagród: Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – 2008; Grand Prix w Ogólnopolskim konkursie na dzieło malarskie pod auspicjami ONZ za obraz „Teatr” – 1997; Złota odznaka ZPAP, Katowice – 1980; Złoty Krzyż Zasługi za działalność artystyczną – 1976; II nagroda na Wystawie Katowickiego Okręgu ZPAP za obraz „Łemki”; Nagroda Wojewódzka za twórczość artystyczną – 1969; I i II nagroda w konkursie Człowiek i Praca, Katowice – 1968; Nagroda Wojewódzka za twórczość artystyczną, II nagroda ex aequo w konkursie Człowiek i środowisko – 1965; II nagroda w konkursie Śląsk w plastyce, WAG, BWA, ZPAP, Katowice – 1963; I i II nagroda w konkursie Śląsk w malarstwie, ZPAP, BWA, Katowice – 1963.
„…Świat zewnętrzny ma wpływ na moje malarstwo, choć dokonałem wyboru i zająłem się wycinkiem najrozmaitszych zjawisk – to jest właśnie wnętrze. To mnie interesuje. Lubię zamknięte formy. Nie maluję dosłownie pejzażu tylko staram się stworzyć pejzaż, który sobie wymyśliłem. Jest to mój pejzaż, zbiór znaków, które tworzą pewien klimat…”
„…Istotą mojej twórczości jest tworzenie pewnej magii. Magii koloru, pewnego nastroju. Chociaż kolorem można wydobyć nie przedmiot kolorowy lecz tworzyć nastrój. Ja odbiegam od dosłowności przedmiotu i dosłowności w ogóle.
Wychodzę z założeń treściowych ale mam na uwadze przede wszystkim formę. Nigdy nie wpadam w taki moment, że zaczynam rozpracowywać detal. Dla mnie obraz jest całością…”
„…Obserwuję otoczenie, różne zjawiska, które później przetwarzam na język poetyki, metafory. To jest zawidziany świat przetworzony wyobraźnią. Konstruuję moje obrazy zgodnie z moim wyobrażeniem. Doprowadzam do znaku, symbolu. Do daleko idącej syntezy zjawiska…”

 

Tekst: Pałac Sztuki, zdjęcia: Vladimir Milanov.

 

Patronat medialny

Święto Niepodległości Polski 🇵🇱

obchodzone 11 listopada, to wyjątkowy dzień w kalendarzu każdego...

Soft Skills Academy 15

Opis: Soft Skills Academy to cykl darmowych szkoleń, który...

Life Science Open Space Summit 2024 Spotkanie liderów innowacji w sektorze Life Science

W dniach 28-29 listopada 2024 roku Kraków ponownie będzie...

Eucharystia przebłagalna w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie

Zapraszamy już kolejny raz do wspólnej modlitwy. Egzorcyści niejednokrotnie...

Czytaj również

Popularne kategorie