Dziś 2 Wielka Lekcja Ekologii w Tauron Arenie

Dziś 2 Wielka Lekcja Ekologii w Tauron Arenie

Ekologia? To proste! Przekonaj się sam! 7 października 2019 r. (poniedziałek) godz. 10:00-15:30.

Wydarzenia na FB – https://www.facebook.com/events/2622749371122024/

Godz. 12:00 – oficjalne otwarcie

TAURON Arena Kraków Wejście nr 1 (od strony ul. S. Lema)

WSTĘP WOLNY!

Jak zrobić las w żarówce i biżuterię z makulatury? Z czego składają się panele fotowoltaiczne? Jak wygląda wnętrze zamiatarek iwielka lekcja ekologii tauron arena 300x300 - Dziś 2 Wielka Lekcja Ekologii w Tauron Arenie polewaczek jeżdżących po krakowskich ulicach i dlaczego woda z kranu jest taka dobra? Tego wszystkiego dowiedzą się uczestnicy 2. Wielkiej Lekcji Ekologii, która odbędzie się 7 października (poniedziałek).

Na płycie Areny Głównej powstanie ponad 20 stoisk przygotowanych przez miejskie spółki i jednostki, wydziały Urzędu Miasta Krakowa, Policję, Straż Miejską, uczelnie oraz stowarzyszenia i fundacje ekologiczne. W programie są też warsztaty w salach konferencyjnych, wycieczki do Ekospalarni Kraków, Lamusowni i Ogrodu Doświadczeń oraz panel naukowo-edukacyjny organizowany przez Politechnikę Krakowską. Wydarzenie jest skierowane do osób w każdym wieku: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Wstęp wolny!

Głównym celem Wielkiej Lekcji Ekologii jest kompleksowe zaprezentowanie proekologicznych działań realizowanych na rzecz mieszkańców Krakowa przez Gminę Miejską Kraków, miejskie spółki komunalne i jednostki miejskie. W szczególności tych związanych z poprawą jakości powietrza, gospodarką niskoemisyjną i nowatorskim systemem gospodarki odpadami.

– O tym jak ważne są działania związane z ekologią, dbanie o czyste powietrze, wspólną przestrzeń  i komfort życia mieszkańców wiedzą wszyscy. Ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele osób, służb i jednostek jest w to zaangażowanych każdego dnia – mówi Małgorzata Marcińska Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Miasta S.A. zarządzającej TAURON Areną Kraków. – My postanowiliśmy to pokazać i to w jednym miejscu podczas Wielkiej Lekcji Ekologii.

– Pierwsza edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem, dlatego postanowiliśmy po raz kolejny zaprosić mieszkańców Krakowa, a w szczególności uczniów krakowskich szkół do spędzenia dnia w TAURON Arenie Kraków, wzięcia udziału w licznych warsztatach, wykładach, pokazach, konkursach i zabawach związanych z szeroko pojętą ekologią. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć jak wspólnie dbać o środowisko i o nasze miasto.

Eko Dom i rośliny antysmogowe

Uczestnicy wydarzenia będą mogli wejść do Eko Domu TAURON Areny Kraków i dowiedzieć się jak oszczędzać wodę i prąd w domu, jak wyeliminować ze swojego życia plastikowe opakowania i siatki na zakupy oraz w jaki sposób dać rzeczom drugie życie? Wielką atrakcją będzie też tzw. swap ubraniowy, czyli doskonały sposób na odświeżenie szafy – dzieci będą miały możliwość przyniesienia i wymiany odzieży ze swoimi rówieśnikami.

Jak na Eko Dom przystało, nie może w nim zabraknąć także roślin antysmogowych. Tuż po oficjalnym otwarciu Wielkiej Lekcji Ekologii, po godz. 12:00, takie rośliny będą mogli odebrać uczestnicy wydarzenia. – Dla tych osób mamy także dodatkową atrakcję – mówi Małgorzata Marcińska. – Już teraz zapraszamy na kolejną, przyszłoroczną edycję Lekcji. Każda osoba, która pokaże nam wówczas jak wygląda otrzymana od nas roślina i jak urosła, dostanie kolejne rośliny antysmogowe.

Park maszyn

Na płycie Areny Głównej stanie ekologiczny park maszyn, czyli pojazdy i urządzenia wykorzystywane przez miejskie spółki w codziennej pracy: zamiatarki, polewaczki, śmieciarki, koparka, beczkowóz, a także autobusy z taboru krakowskiego MPK, ekologiczne samochody wykorzystywane przez Straż Miejską i Policję oraz stacja ładowania samochodów elektrycznych.

Warsztaty i wykłady

W programie będą warsztaty i gry uczące tego jak segregować śmieci, czym jest smog, jak zrobić las w żarówce i biżuterię z makulatury, tego co robić, aby nie zanieczyszczać wody oraz jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych? Będzie można zobaczyć kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne. W arenie stanie też mobilne laboratorium, w którym będzie można dowiedzieć się czym jest niska emisja i jakie są sposoby jej ograniczenia?

Goście wezmą udział w panelu naukowo-edukacyjnym prowadzonym przez specjalistów z Politechniki Krakowskiej, którego tematem przewodnim będzie: Gospodarka niskoemisyjna w mieście i budynku. Nad programem merytorycznym panelu czuwa dr hab. inż. Agnieszka Generowicz, prof. Politechniki Krakowskiej.

Zwiedzanie Ekospalarni i Lamusowni

W programie wydarzenia jest też zwiedzanie Ekospalarni Kraków przy ul. Giedroycia, Lamusowni przy ul. Nowohuckiej (dojazd z areny autobusami elektrycznymi zapewni MPK), TAURON Areny Kraków oraz wizyta w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema w Parku Lotników Polskich. Na zwiedzania oraz część warsztatów obowiązywały wcześniejsze zapisy online – wszystkie miejsca zostały zarezerwowane w ciągu 24 godzin!

Zapraszamy do głosowania

7 października to ostatni dzień, w którym możliwe będzie głosowanie w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Specjalne stoisko, przy którym będzie można oddać głosy na wybrane przez siebie projekty pojawi się w tym dniu także w TAURON Arenie Kraków. Będzie się znajdowało przy Recepcji Głównej na przeciw wejścia nr 1. Zapraszamy do głosowania!

Warto wiedzieć

2. Wielka Lekcja Ekologii odbędzie się w TAURON Arenie Kraków 7 października 2019 r. (poniedziałek) w godz. 10:00-15:30. Oficjalne otwarcie zaplanowano na godz. 12:00.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

admin