Dziś 2 Wielka Lekcja Ekologii w Tauron Arenie

by admin
0 comment

Ekologia? To proste! Przekonaj się sam! 7 października 2019 r. (poniedziałek) godz. 10:00-15:30.

Wydarzenia na FB – https://www.facebook.com/events/2622749371122024/

Godz. 12:00 – oficjalne otwarcie

TAURON Arena Kraków Wejście nr 1 (od strony ul. S. Lema)

WSTĘP WOLNY!

Jak zrobić las w żarówce i biżuterię z makulatury? Z czego składają się panele fotowoltaiczne? Jak wygląda wnętrze zamiatarek iwielka lekcja ekologii tauron arena 300x300 - Dziś 2 Wielka Lekcja Ekologii w Tauron Arenie polewaczek jeżdżących po krakowskich ulicach i dlaczego woda z kranu jest taka dobra? Tego wszystkiego dowiedzą się uczestnicy 2. Wielkiej Lekcji Ekologii, która odbędzie się 7 października (poniedziałek).

Na płycie Areny Głównej powstanie ponad 20 stoisk przygotowanych przez miejskie spółki i jednostki, wydziały Urzędu Miasta Krakowa, Policję, Straż Miejską, uczelnie oraz stowarzyszenia i fundacje ekologiczne. W programie są też warsztaty w salach konferencyjnych, wycieczki do Ekospalarni Kraków, Lamusowni i Ogrodu Doświadczeń oraz panel naukowo-edukacyjny organizowany przez Politechnikę Krakowską. Wydarzenie jest skierowane do osób w każdym wieku: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Wstęp wolny!

Głównym celem Wielkiej Lekcji Ekologii jest kompleksowe zaprezentowanie proekologicznych działań realizowanych na rzecz mieszkańców Krakowa przez Gminę Miejską Kraków, miejskie spółki komunalne i jednostki miejskie. W szczególności tych związanych z poprawą jakości powietrza, gospodarką niskoemisyjną i nowatorskim systemem gospodarki odpadami.

– O tym jak ważne są działania związane z ekologią, dbanie o czyste powietrze, wspólną przestrzeń  i komfort życia mieszkańców wiedzą wszyscy. Ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele osób, służb i jednostek jest w to zaangażowanych każdego dnia – mówi Małgorzata Marcińska Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Miasta S.A. zarządzającej TAURON Areną Kraków. – My postanowiliśmy to pokazać i to w jednym miejscu podczas Wielkiej Lekcji Ekologii.

– Pierwsza edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem, dlatego postanowiliśmy po raz kolejny zaprosić mieszkańców Krakowa, a w szczególności uczniów krakowskich szkół do spędzenia dnia w TAURON Arenie Kraków, wzięcia udziału w licznych warsztatach, wykładach, pokazach, konkursach i zabawach związanych z szeroko pojętą ekologią. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć jak wspólnie dbać o środowisko i o nasze miasto.

Eko Dom i rośliny antysmogowe

Uczestnicy wydarzenia będą mogli wejść do Eko Domu TAURON Areny Kraków i dowiedzieć się jak oszczędzać wodę i prąd w domu, jak wyeliminować ze swojego życia plastikowe opakowania i siatki na zakupy oraz w jaki sposób dać rzeczom drugie życie? Wielką atrakcją będzie też tzw. swap ubraniowy, czyli doskonały sposób na odświeżenie szafy – dzieci będą miały możliwość przyniesienia i wymiany odzieży ze swoimi rówieśnikami.

Jak na Eko Dom przystało, nie może w nim zabraknąć także roślin antysmogowych. Tuż po oficjalnym otwarciu Wielkiej Lekcji Ekologii, po godz. 12:00, takie rośliny będą mogli odebrać uczestnicy wydarzenia. – Dla tych osób mamy także dodatkową atrakcję – mówi Małgorzata Marcińska. – Już teraz zapraszamy na kolejną, przyszłoroczną edycję Lekcji. Każda osoba, która pokaże nam wówczas jak wygląda otrzymana od nas roślina i jak urosła, dostanie kolejne rośliny antysmogowe.

Park maszyn

Na płycie Areny Głównej stanie ekologiczny park maszyn, czyli pojazdy i urządzenia wykorzystywane przez miejskie spółki w codziennej pracy: zamiatarki, polewaczki, śmieciarki, koparka, beczkowóz, a także autobusy z taboru krakowskiego MPK, ekologiczne samochody wykorzystywane przez Straż Miejską i Policję oraz stacja ładowania samochodów elektrycznych.

Warsztaty i wykłady

W programie będą warsztaty i gry uczące tego jak segregować śmieci, czym jest smog, jak zrobić las w żarówce i biżuterię z makulatury, tego co robić, aby nie zanieczyszczać wody oraz jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych? Będzie można zobaczyć kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne. W arenie stanie też mobilne laboratorium, w którym będzie można dowiedzieć się czym jest niska emisja i jakie są sposoby jej ograniczenia?

Goście wezmą udział w panelu naukowo-edukacyjnym prowadzonym przez specjalistów z Politechniki Krakowskiej, którego tematem przewodnim będzie: Gospodarka niskoemisyjna w mieście i budynku. Nad programem merytorycznym panelu czuwa dr hab. inż. Agnieszka Generowicz, prof. Politechniki Krakowskiej.

Zwiedzanie Ekospalarni i Lamusowni

W programie wydarzenia jest też zwiedzanie Ekospalarni Kraków przy ul. Giedroycia, Lamusowni przy ul. Nowohuckiej (dojazd z areny autobusami elektrycznymi zapewni MPK), TAURON Areny Kraków oraz wizyta w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema w Parku Lotników Polskich. Na zwiedzania oraz część warsztatów obowiązywały wcześniejsze zapisy online – wszystkie miejsca zostały zarezerwowane w ciągu 24 godzin!

Zapraszamy do głosowania

7 października to ostatni dzień, w którym możliwe będzie głosowanie w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Specjalne stoisko, przy którym będzie można oddać głosy na wybrane przez siebie projekty pojawi się w tym dniu także w TAURON Arenie Kraków. Będzie się znajdowało przy Recepcji Głównej na przeciw wejścia nr 1. Zapraszamy do głosowania!

Warto wiedzieć

2. Wielka Lekcja Ekologii odbędzie się w TAURON Arenie Kraków 7 października 2019 r. (poniedziałek) w godz. 10:00-15:30. Oficjalne otwarcie zaplanowano na godz. 12:00.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej