Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Scena Dom Machin

8 października br. na Scenie Domu Machin Teatru im. Juliusza Słowackiego miała miejsce premiera spektaklu „Debil” w reżyserii Piotra Ratajczaka.

Dramat Maliny Prześlugi to opowieść, która porusza złożony temat niepełnosprawności i świata, który próbuje – a czasem nie próbuje wcale – tym tematem dialogować. A dialogować trzeba -byle robić to mądrze, z empatią. Tego zadania podjęli się twórcy z Krakowa.

„Debil” to opowieść o Kubie. O mężczyźnie z niepełnosprawnością intelektualną, który ma „czterdzieści lat skończone”. Kuba lubi zupę, swoich przyjaciół ze Stumilowego Lasu i chce żeby wszyscy byli “dobzi”. Kuba nie lubi bigosu, schodów i złych ludzi. Dlatego Kuba marzy, by zmienić świat, by zrobić go lepszym. I kiedy zdobywa taką możliwość, to robi to. Tak jak potrafi.  Na scenie obok Rafała Szumery grającego głównego bohatera – Bożena Adamek, Dominika Feiglewicz, Alina Szczegielniak, Grzegorz Łukawski, Antoni Milancej. Premiera stała się także okazją do świętowania 45 lat na scenie, w tym 35 lat na deskach Teatru przy Pl. Św. Ducha wspaniałej aktorki, znanej z licznych ról filmowych, telewizyjnych i teatralnych – Bożeny Adamek.

Pozostali twórcy spektaklu: Tomasz Lewandowski (muzyka) , Marcin Chlanda ( kostiumy, scenografia, światła), Arkadiusz Buszko (ruch sceniczny), Bartłomiej Oskarbski (inspicjent), Izabella Oleś (produkcja)

Bilety na spektakl „Debil: w listopadzie i w grudniu dostępne są na www.teatrwkrakowie.pl