Connect with us
Mariia Varlygina photo Vita Shelkanowa

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

“Czas bez zegara” – instalacja audowizualna w Galerii Baszta w ramach Cracow Art Week KRAKERS

Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki zaprasza na wydarzenie, w czasie którego zegary stracą swoje znaczenie, a jedyną wskazówką do poruszania się w czasoprzestrzeni będzie odczuwanie.

W ramach tegorocznej edycji Cracow Art Week KRAKERS 20 kwietnia w Galerii Baszta odbędzie się wystawa CZAS BEZ ZEGARA – to audiowizualna instalacja ukraińskiej artystki Marii Varlyginy. W akcie poetyckiej retrospekcji artystka przywołuje audialne obrazy rodzimego Charkowa, Dniepra, Odesy i Kijowa.

 

plakaty a3 pion 59 724x1024 - "Czas bez zegara" – instalacja audowizualna w Galerii Baszta w ramach Cracow Art Week KRAKERS“Głowa, ręce, nogi, czas. Woreczek. Do którego wszystko wpada. Wkładam tam serce, i oczy zaczynają widzieć rzeczy, które teraz stały się dziwne tylko przez to, że przekroczyły bramy czasu – o matko, co robisz Charków, tu, w Krakowie?! Nic nie widać.

 

Chwila bardzo długi czas złotooki Koperniku stwórz mnie na nowo, pieśnią wrzasku odgłosów przeszłego zbudowałam swoją świątynie.

 

Przypominam i nie wiem, który to rok, który to dzień. Może stało się tak, ponieważ przeżyłam to zupełnie sama i nie mam nikogo ani niczego, na czym mogłabym się oprzeć. Nie zostawiłam żadnego śladu, zrobiłam wszystko, aby wspomnienie było ponadczasowe. Może stało się tak, bo moje ciało przestało być mi wierne do końca. Wspomnienia zaczynają istnieć w osobnym, cichym życiu, czasem przychodzą do mnie, a czasem okrutnie nie chcą zwrócić mi twarzy moich bliskich.

 

Czas bez zegara jest wtedy, gdy nie pamiętam roku, ale pamiętam stan. Kiedy pamiętam, zaczynam żyć w innym czasie, jakbym wypadła z codziennej rutyny, która obraca zegar”. [Mariia Varlygina]

 

Mariia Varlygina (Charków, Ukraina) to doktorantka na Wydziale Polonistyki SDNH UJ oraz antropolożka, badaczka kultury wizualnej i kuratorka. Od 2017 r. współpracuje z YermilovCentre, MOKSOP czy Chekachkov Photo Academy. Od 2022 roku jest główną kuratorką galerii site-specific Baszta (Kraków), realizując przy tym projekty w Ukrainie, Polsce, Niemczech. Redaktorka i autorka tekstów dla Centrum Sztuki Współczesnej „YermilovCenter” w Charkowie (2020-2022). Wcześniej art menedżerka kultury w „YermilovCenter” (2019-2020), a także przez trzy lata menadżerka mediów społecznościowych i menedżerka społeczności w Akademii Fotografii Czekachkowa (2017-2020).

Kuratorką eksperymentu o nazwie „Czas bez zegara” jest z kolei Dorota Halberda, będąca jednocześnie autorką podcastu o muzyce, kulturze i sztuce, która kieruje naszą uwagę na to, co nieuchwytne i na to, co istotne. “Czas bez zegarka” to nie tylko wystawa, to przestrzeń refleksji nad istnieniem.

***

 

𝘾𝙯𝙖𝙨 𝙗𝙚𝙯 𝙯𝙚𝙜𝙖𝙧𝙖 – 𝙈𝙖𝙧𝙞𝙞𝙖 𝙑𝙖𝙧𝙡𝙮𝙜𝙞𝙣𝙖

𝙒𝙚𝙧𝙣𝙞𝙨𝙖𝙯̇:
20 kwietnia,17.00
Galeria Baszta, ul. Papiernicza 2 Kraków
Wstęp wolny

 

𝙒𝙮𝙨𝙩𝙖𝙬𝙖 𝙘𝙯𝙮𝙣𝙣𝙖: 20 IV – 20 V 2024 (pn. – pt. 10-17 oraz sob.-nd. – po uprzednim umówieniu pod tel. 609 939 177)

Kuratorka: Dorota Halberda
Autor grafiki: Władysław Tretiak

𝙒𝙮𝙙𝙖𝙧𝙯𝙚𝙣𝙞𝙚 𝙤𝙧𝙜𝙖𝙣𝙞𝙯𝙤𝙬𝙖𝙣𝙚 𝙬 𝙧𝙖𝙢𝙖𝙘𝙝 𝘾𝙧𝙖𝙘𝙤𝙬 𝘼𝙧𝙩 𝙒𝙚𝙚𝙠 𝙆𝙍𝘼𝙆𝙀𝙍𝙎

 

Szczegóły wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/390486777182644

https://www.facebook.com/dworek.bialopradnicki

https://dworek.eu/

Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

maj 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top