Cracovia Danza: balet w mieście Edycja 2019 – MONIUSZKO

by admin
0 comment

Po trzech latach happeningów Cracovia Danza: balet w mieście, tegoroczną edycją chcemy zwrócić uwagę na związki Stanisława Moniuszki z Krakowem. Choć są one niewielkie, to jednak bardzo istotne. W Krakowie rozbrzmiewała muzyka kompozytora i to pod jego batutą. Kraków również w życiu kompozytora stał się inspiracją dla jego twórczości, a zwiedzanie zabytkowego Krakowa stało się dla Moniuszki – o czym czytamy w jego listach – dużym przeżyciem. Warto też wspomnieć, że w skarbcu Biblioteki Jagiellońskiej znajdują się rękopisy twórcy, są to głównie jego pieśni, ale są też fragmenty opery Verbum Nobile. W Krakowie też mamy ulicę Moniuszki, o czym warto pamiętać.

Związki Stanisława Moniuszki z Krakowem są dość skromne. Kompozytor bywał w dawnej stolicy Polski dwukrotnie. Jego pobyty były związane nie tylko z koncertami, ale także ze spotkaniami i zwiedzaniem miejsc nawiązujących do historii Polski. W 1858 roku jadąc do Pragi, Niemiec i Paryża zatrzymał się na kilka dni w Krakowie (w hotelu Drezdeńskim), gdzie poznał Ambrożego Grabowskiego, Józefa Kremera i Lucjana Siemieńskiego. Pobyt w Krakowie, a przede wszystkim wizyta na Wawelu, gdzie kompozytor zwiedził katedrę i oglądał groby królewskie, a także wizyta na Skałce zaowocowała stworzeniem projektu niedokończonej opery Rokiczana, pisanej do słów libretta Józefa Korzeniowskiego, opowiadającej o królu Kazimierzu Wielkim.

Po raz drugi Stanisław Moniuszko był w Krakowie przez miesiąc na przełomie roku 1866 i 1867, co związane było z prezentacją jego muzyki. W tym czasie siedem razy została tu wystawiona jego najsłynniejsza opera, Halka, zaś 18 stycznia 1867 roku krakowska publiczność mogła zobaczyć operę Verbum Nobile. W styczniu 1867 roku 3 razy został także powtórzony koncert utworów Moniuszki. Pod batutą kompozytora zabrzmiały wówczas kantata Widma i Uwertura koncertowa Bajka.

Plan happeningów:

26.03.2019 – Biblioteka Jagiellońska

24.04.2019 – hotel Drezdeński, Rynek Główny 47

28.05.2019 – Wawel, a dokładnie Planty u stóp Wawelu

25.06.2019 – ulica Moniuszki

choreografia: Romana Agnel, Leszek Rembowski

kurator projektu: Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej