Bon turystyczny na dziecko tylko w PUE INFO ZUS

zus informacja - Bon turystyczny na dziecko tylko w PUE INFO ZUS
Read Time:1 Minute, 34 Second

Bon turystyczny będzie przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Aby aktywować bon trzeba mieć profil (konto) na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

 Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 złotych. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przewidziany jest dodatkowy bon, w tej samej wysokości. Za jego pomocą Polacy będą mogli płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon turystyczny będzie ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Nie potrzeba wniosku

Co istotne nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie bonu. Prawo do niego będzie ustalane przez Polską Organizację Turystyczną (POT) na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. POT będzie wyjaśniała sprawy związane z prawem do bonu i z uprawnieniami podmiotów turystycznych. POT opublikuje także na stronie internetowej listę przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego, za których usługi można płacić bonem.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie przyznaje bonu. Za to odpowiada Polska Organizacja Turystyczna. ZUS zapewni działanie systemu teleinformatycznego, który obsługuje bon i będzie rozliczał transakcje realizowane za jego pomocą.

Bon będzie można aktywować na PUE w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed wakacjami), po wpisaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego). Osoby, które mają dziecko z niepełnosprawnością aby otrzymać dodatkowe 500 zł, będą musiały na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą ich przyznania.

Jak płacić bonem

Płatności bonem będą załatwiane w oparciu o komunikację SMS. Chcąc zapłacić za usługę turystyczną trzeba będzie pokazać specjalny numer bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany SMS.

Co zrobić, jeśli ktoś nie ma konta na PUE?

Konto na PUE ZUS można zarejestrować m.in. przy pomocy profilu zaufanego i bankowości internetowej. Na profilu PUE, w roli „Ogólne”, w panelu bocznym powstanie osobna zakładka dla osób, które korzystają z bonu i osobna zakładka dla podmiotów turystycznych.

 

Anna Szaniawska
regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim

thumbs up - Bon turystyczny na dziecko tylko w PUE INFO ZUS 0 thumbs down - Bon turystyczny na dziecko tylko w PUE INFO ZUS 0
happy - Bon turystyczny na dziecko tylko w PUE INFO ZUS
Happy
0 %
sad - Bon turystyczny na dziecko tylko w PUE INFO ZUS
Sad
0 %
excited - Bon turystyczny na dziecko tylko w PUE INFO ZUS
Excited
0 %
sleepy - Bon turystyczny na dziecko tylko w PUE INFO ZUS
Sleppy
0 %
angry - Bon turystyczny na dziecko tylko w PUE INFO ZUS
Angry
0 %
surprise - Bon turystyczny na dziecko tylko w PUE INFO ZUS
Surprise
0 %

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

Sierpień 2020
Wrzesień 2020
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej