Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Bóg pomaga

lagiewniki2 225x300 - Bóg pomagaW piątą niedzielę Wielkiego Postu Mszy świętej porannej transmitowanej z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przewodniczył ks. Piotr Adamczyk, dyrektor Radia Dobra Nowina. – Jesteśmy dzisiaj wezwani, my wierzący, byśmy temu światu, który zastygł w paraliżu lęku, nieść swoim życiem, swoim świadectwem Ewangelię nadziei – powiedział kapłan w homilii. 

Jak podkreślił ks. Adamczyk, Bóg zawsze daje nam słowo, które nas pokrzepia. – Odczytujemy to słowo w konkretnej sytuacji albo, lepiej to ujmując, pozwalamy, by Boże Słowo czytało nasze życie – powiedział kaznodzieja i dodał, że Słowo na piątą niedzielę Wielkiego Postu niesie nam pokrzepienie. – Ezechiel, którego słowa dziś usłyszeliśmy u początku liturgii, głosi swoim rodakom w czasie rozpaczy, w czasie beznadziejnej ciemności, że Bóg o nich nie zapomniał. Że jest prawdomówny, że ciągle kocha, że zawsze spełnia swoje obietnice. Ezechiel woła do Izraela, ale ten prorok dzisiaj woła do świata, w którym żyjemy: „To Pan wydobywa nas z grobu lęku, rozpaczy, strachu. To pan wydobywa nas z grobu niewoli grzechów, chorób, epidemii, bo jest Bogiem życia”. To jest dobra nowina, którą musimy nieść temu światu. Jesteśmy spadkobiercami, stróżami i głosicielami tej prawdy, jak święta Siostra Faustyna Kowalska – mówił.

Kapłan zauważył, że Bóg wybiera sobie często bardzo małe, słabe owoce i czasami wydaje nam się, że wszystko jest przegrane, jest nie tak jak trzeba.

Ks. Adamczyk przywołał osobę śp. ks. Piotra Pawlukiewicza, który w kontekście śmierci mówił, że ci którzy umarli żyją. Opowiedział jego anegdotę o małżeństwie z 30-letnim stażem. Kiedy świętowali ten piękny jubileusz, przyszedł do nich anioł i obiecał spełnić ich marzenia. Kobieta chciała odbyć podróż dookoła świata – anioł dotknął ją skrzydłem i otrzymała bilety. Z kolei mężczyzna poprosił, by jego żona była 30 lat młodsza. Wówczas anioł dotknął i jego i miał już lat 90. – Czasami nie wiemy o co prosimy i chociaż Pan Bóg wysłuchuje naszych próśb, wysłuchuje je w zupełnie inny sposób – podkreślił.

Kapłan mówił, że w Wielkim Poście, czytając Ewangelię Jana, przygotowujemy się do świętowania Wigilii Paschalnej. – Nie wiemy jak ona będzie wyglądała, pewnie wyjątkowo w tym roku, a może przez tę wyjątkowość w końcu usłyszymy to pytanie, które dziś stawia Jezus Marcie: czy wierzysz w to? Albo w co wierzysz? W kogo wierzysz? – zastanawiał się i zachęcał, byśmy dziś pomyśleli nad 11 rozdziałem Ewangelii św. Jana, gdyż można stamtąd „wyciągnąć” wiele pięknych treści.

– Podzielę się z wami, tym co mnie bardzo dotyka z tego tekstu. Nigdy wcześniej tak tego tekstu nie czytałem. Nie wiem czy wiecie, ale w 11 rozdziale Ewangelii świętego Jana, najczęściej powtarzającą się prawdą jest to, że Jezus kocha Łazarza. On kocha. On miłuje. To jest jego przyjaciel. My wszyscy jesteśmy Łazarzami. On nas kocha. Również w naszej sytuacji, w której się znaleźliśmy. On kocha ten świat i idzie, by nas wyrwać z grobów naszych lęków, przede wszystkim zaś z grobu naszego grzechu. To dlatego w Wigilię Paschalną, pewnie w naszych domach w łączności z naszymi parafiami, usłyszymy to pytanie: czego my się wyrzekamy, a w kogo my wierzymy? Dzisiejsze centralne zdanie Pana Jezusa w Ewangelii jest takie: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem, kto wierzy we mnie choćby i umarł żyć będzie”. I to pewnie jest siła, która nam pozwala w inny sposób funkcjonować w tym świecie, właśnie bez lęku – mówił ks. Adamczyk.

Kaznodzieja przywołał obraz papieża Franciszka z 27 marca tego roku. Ten obraz pewnie nam wszystkim zostanie w pamięci – papież Franciszek, starzec, przemierzał pusty Plac Świętego Piotra. W strugach deszczu stał pod krzyżem, z którego realnie wylewała się woda i krew, jakby Boże miłosierdzie, które ogarniało ten świat. Ten obraz chciałbym złożyć z jeszcze innym obrazem, bo to było wyjątkowe wydarzenie błogosławieństwo Urbi et Orbi – miastu i światu. A nie wiem czy pamiętamy że 27 marca, 15 lat wcześniej, inny starzec udzielał błogosławieństwa światu – Urbi et Orbi. To było wyjątkowe błogosławieństwo, kiedy Jan Paweł II nie wypowiedział żadnego słowa. Dotknięty cierpieniem wyciągnął dłoń i błogosławił, a wypełniony wtedy szczelnie ludźmi plac patrzył i z podziwem przyjmował to błogosławieństwo. Te dwa obrazy trzeba uzupełnić jeszcze jednym – Benedykt XVI, kolejny papież, który w swoich dokumentach wciąż mówi nam, że chrześcijaństwo nie jest ideologią, nie jest systemem wartości. Chrześcijaństwo jest spotkaniem z osobą – powiedział i dodał: – Jeśli spotkasz się z Jezusem Chrystusem, twoje serce zaczyna inaczej bić. Wychodzisz z grobu jak Łazarz. Trzeba nam byśmy usłyszeli to wezwanie Pana Jezusa. Ja jestem Łazarz, ty siostro i ty bracie, w swoim domu, w kaplicy usłysz jak Pan mówi: „wyjdź z grobu grzechów, słabości”. Może one dzisiaj są bardziej dostrzegalne przez kwarantannę, którą przeżywamy. Nawiasem mówiąc, kwarantanna – to słowo dokładnie oznacza 40 dni – przeżywamy w świecie prawdziwą kwarantannę, by się lepiej przygotować do Zmartwychwstania. I ufam, że wyjdziemy z tego doświadczenia, mocą Bożego ducha, obronną ręką, bo Pan nas będzie podnosił, pewnie inaczej niż nam się to wydaje. Pytanie tylko, które stawiam sobie i Tobie: siostro i bracie: „czy wierzysz w to, że On działa, że On wskrzesza, że On do mnie mówi?”

Ks. Adamczyk modlił się: „Panie odrzuć kamienie, które przygniatają nasze serca. Wyprowadź nas z naszych niewoli, z naszego lęku.

A na koniec kapłan zapytał: „Wiecie co znaczy Łazarz?”. Bóg pomaga. Ja w to wierzę i o tę wiarę dla Was się modlę…

Małgorzata Pabis

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top