Biblioteka Przyjazna Dzieciom – ostatni tydzień zgłoszeń

biblioteka przyjazna dzieciom pr 800x500 - Biblioteka Przyjazna Dzieciom - ostatni tydzień zgłoszeń

Trwa ostatni tydzień zgłoszeń do akcji Biblioteka Przyjazna Dzieciom organizowanej przez Przystanek Rodzinka. Obecnie na liście tej widnieje już ponad 140 bibliotek z całej Polski. Akcja #bibliotekaprzyjaznadzieciom jest inicjatywą, która prócz jasnej idei promocji czytelnictwa i instytucji ją wspierających, pragnie zwrócić uwagę na ogromny potencjał bibliotek – tych małych, np. wiejskich, które niejednokrotnie są, poza szkołą, jedyną formą rozwoju młodego człowieka, ale i tych dużych, często funkcjonujących w szeroko rozumianej kulturze i edukacji miast, województw, a nawet w skali ogólnopolskiej. Takie biblioteki warto “wyłowić” z tłumu.

plakat 233x300 - Biblioteka Przyjazna Dzieciom - ostatni tydzień zgłoszeńBy ułatwić znalezienie bibliotek, które aktywnie promują ideę czytelnictwa wśród najmłodszych, młodszych i starszych czytelników, Przystanek Rodzinka tworzy listę oraz mapę Bibliotek Przyjaznych Dzieciom. Publikacja finalnej wersji zaplanowana jest na początek sierpnia 2022. Już teraz zgłoszone pozycje można obejrzeć na stronie https://przystanekrodzinka.pl/biblioteka-przyjazna-dzieciom/

Jeśli znacie lub korzystacie z bibliotek, które (wystarczy, że jeden warunek będzie spełniony):

  • posiadają aktualizowany repertuar książek dla dzieci,
  • promują inicjatywę aktywnej lektury z dzieckiem,
  • dysponują kącikiem do czytania i zabawy,
  • organizują zajęcia i spotkania, w których książka i autorzy są ich bohaterami,
  • stwarzają przestrzeń przyjazną do spotkań ludzi zaangażowanych w czytelnictwo z dziećmi i młodymi ludźmi,
  • lub w jakikolwiek inny sposób popularyzują czytanie jako sposób wychowania i spędzania czasu z dzieckiem oraz i inicjatywę aktywnej lektury

zgłoście ją w komentarzu do postu na Facebooku Przystanku Rodzinka najchętniej z mentionem biblioteki i/lub z linkiem do jej strony www. Można, nie trzeba, podzielić się opinią na jej temat.

Przystanek Rodzinka to blog parentingowy tworzony przez Marię Rybak – oligofrenopedagog, logopedę i polonistkę, która wraz z mężem i synami pokazują internautom, jak harmonijnie wspierać rozwój dzieci poprzez zabawę, podróże i ciekawą lekturę.

Odkrywajcie i stwórzcie wraz z Przystankiem Rodzinka listę Bibliotek Przyjaznych Dzieciom, by docelowo powstała mapa takich miejsc rekomendowanych przez dziecięcych czytelników.

Akcja Biblioteka Przyjazna Dzieciom, w czasie której tworzona jest mapa wartych do odwiedzenia z dziećmi placówek, będzie trwać do 24 lipca. Spośród komentujących planowany jest wybór pięciu osób, do których powędrują paczki z książkami dla dzieci od wydawnictw wspierających akcję.

Przystanek Rodzinka planuje regularne wznowienia akcji mające na celu aktywizację i zachęcenie do odwiedzin bibliotek z dziećmi, a przy tym promocję czytania z dziećmi od najmłodszych lat.

By Tomasz Anders

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!