Connect with us
mini - Bezpłatna mammografia w Krakowie

Sport i Zdrowie

Bezpłatna mammografia w Krakowie

mini 150x150 - Bezpłatna mammografia w Krakowie

Co roku niemal 1,5 tys. mieszkanek woj. małopolskiego dowiaduje się, że choruje na nowotwór piersi. Niestety, niema pół tysiąca umiera na niego. Wczesne wykrycie i rozpoznanie niepokojących zmian wciąż pozostaje najskuteczniejszym sposobem walki z rakiem.

Nic więc dziwnego, że specjaliści namawiają do tego, aby nie tylko samobadać piersi, ale także regularnie poddawać się mammografii, czyli bezbolesnej diagnostyce obrazowej. Okazją do tego będzie akcja profilaktyczna organizowana przez LUX MED.

Już 17 sierpnia w godzinach od 11.00 do 18.00 oraz 18 sierpnia w godzinach od 8.30 do 16.00 przed CH Nowe Czyżyny w Krakowie stanie mobilna pracownia mammograficzna, w której w ramach Programu Profilaktyki| Raka Piersi będzie można bezpłatnie wykonać badanie, które – dosłownie – niejednej kobiecie w Polsce uratowało życie.

– Bezpłatne mammografie już na stałe wpisały się w nasz kalendarz aktywności prozdrowotnych. Takim akcjami, jak ta w środę i czwartek, chcemy zachęcić mieszkanki Krakowa i okolic do badań, a także zwiększyć świadomość na temat roli, jaką odgrywa profilaktyka i wczesna diagnostyka raka – mówi Anna Brzozowska, przedstawicielka Nowych Czyżyn.

Z badania będą mogły skorzystać kobiety mające od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonywanej mammografii w ostatnich 24-miesiącach lub znajdują się w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Aby się zarejestrować na mammografię, wystarczy przedzwonić pod numer tel. 58 666 24 44. Umówić można się także online, poprzez formularz dostępny na stronie www.mammo.pl/formularz. Do wykonania badania nie jest potrzebne skierowanie lekarskie, warto jednak zabrać ze sobą zdjęcia z wcześniejszym mammografii, jeśli te były już robione.

– Z tego badania powinna skorzystać każda mieszkanka Krakowa, która jest we wskazanej grupie wiekowej, zwłaszcza jeśli nigdy jeszcze nie miała robionej mammografii. Dlatego warto namówić na wizytę w mammobusie swoje mamy, ciocie, babcie, sąsiadki. Tym bardziej, że samo badanie trwa raptem kilka minut – mówi Anna Brzozowska.

Continue Reading
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

grudzień 2023
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top