Connect with us
bajkozofia

Kultura

BajkoZofia XII Festiwal Filmu Filozoficznego – zapomniane rzemiosła

22 października o godzinie 11:00 zapraszamy do Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży na pierwsze spotkanie w ramach XII Festiwalu Filmu Filozoficznego i pokaz filmu “Ogród szkolny” połączony z warsztatami w Muzeum Inżynierii i Techniki.

bajkozofia zapomniane rzemiosla 22 pazdziernika sckm 300x169 - BajkoZofia XII Festiwal Filmu Filozoficznego - zapomniane rzemiosła

Tematem przewodnim wydarzenia będą zapomniane rzemiosła.

Kto jak dziecko uczył się od rodziców lub dziadków cerować skarpety, przyszywać urwane guziki, naprawiać drewniany domek na drzewie, ten wie, że w ten sposób zdobył nie tylko praktyczną umiejętność. Wspólne naprawianie zniszczonych przedmiotów, tkanie, pielenie grządek, majsterkowanie, oprócz zerwanych wątków i odrdzewionych śrubek łączy ze sobą pokolenia i buduje najcenniejsze – bo niematerialne – więzi.

– 11.00 | SCKM | 60’– “Zielona szkoła. Ogród szkolny” w reż. Marka Verkerka.
Po projekcji spotkanie z dziećmi poprowadzi filmoznawca Maciej Gil. Wstęp wolny.

– 13.00 | MiT | 60’– warsztat i spotkanie z Józefem Rakoczym – gospodarzem i opiekunem muzealnej drukarni.
Niecodzienna wizyta w pracowni drukarskiej i typograficznej Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie będzie doskonałą okazją do poznania tradycyjnego warsztatu typografa i drukarza. Dowiemy się, jak niegdyś wyglądały maszyny, kaszty i czcionki drukarskie. Oglądając zgromadzone maszyny dowiemy się w jaki sposób drukarz nakładał farbę na matrycę, tak by na białym papierze pojawiło się słowo. Opowieści o kuluarach pracy drukarzy i zecerów przedstawi nam Józef Rakoczy, który jak o sobie mówi jest ostatnim drukarzem typograficznym w Krakowie.

– 14.00 | MiT | 60′ – warsztaty “Jak przez kalkę!” (zapraszamy dzieci z opiekunem)
Zajęcia pozwolą na poznanie domowych szybkich metod na kopiowanie i tworzenie kopii w zaciszu domowym. Dowiemy się też jak można łatwo zaszyfrować wiadomość. Spróbujemy stworzyć różne wiadomości, a następnie będziemy je powielać, obijać przez kalkę, nabijać pieczątki i robić kopie.

Wstęp wolny, obowiązują zapisy mailowe: b.szymanska@sckm.krakow.pl
Prosimy o podanie ilości osób (dzieci i dorosłych). Osoby zapisane dostaną mail zwrotny z potwierdzeniem rezerwacji.
Ilość miejsc ograniczona.

Organizatorem projektu – BajkoZofia. XII Festiwalu Filmu Filozoficznego jest Stowarzyszenie EKSIT.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Partnerzy: Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

maj 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top