Anna Cieplak, autorka powieści „Ma być czysto” (wydawnictwo: Krytyka Polityczna), została tegoroczną laureatką Nagrody Conrada za najlepszy debiut literacki 2016 roku. Zwycięską książkę wskazali czytelnicy, którzy do północy 28 października mogli głosować na jeden z pięciu debiutów nominowanych przez Kapitułę Nagrody obradującą pod przewodnictwem prof. Michała Pawła Markowskiego. Nagrodę wręczono podczas uroczystej Gali zorganizowanej, tradycyjnie już, w ostatnim dniu Festiwalu Conrada w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
„Dzięki Nagrodzie Conrada, zrodzonej w Krakowie inicjatywie przyznawania nagród pisarzom i pisarkom po publikacji pierwszej książki, stopniowo wzrasta zainteresowanie debiutantami w Polsce” – mówi Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta. – „Osoby nominowane w tegorocznej edycji podejmują ważne społecznie tematy, dlatego wierzę, że jest to literatura, którą będziemy czytać nie tylko dzisiaj, ale także w kolejnych latach i którą pasjonować się będą kolejne pokolenia czytelników”.
Laureatka, oprócz statuetki, otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 30 tysięcy złotych, możliwość odbycia miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie oraz promocję podczas przyszłorocznego Festiwalu Conrada oraz na łamach „Tygodnika Powszechnego”.
„Miarą sukcesu opowieści jest spójność świata, w którym się opowieść toczy i w którym zostaje zrozumiana – mówił w laudacji prof. Michał Paweł Markowski przewodniczący kapituły Nagrody Conrada. – „Im bardziej świat, w którym, i o którym opowieść się rozwija jest oczywisty, tym mniej narrator ma kłopotu z uzasadnieniem miejsca, z którego przemawia. Udziela głosu swoim bohaterom, ale panuje swobodnie nad ich słowami. Opisuje świat, który widzi, bo świat ten w pełni zasługuje na opis. Ten, kto opowiada, ufa rzeczywistości i ufa swojemu językowi, ale przede wszystkim ufa sobie i to potrójne zaufanie (do świata, do języka i do siebie samego) jest podstawą dobrze skrojonej opowieści, w której wszyscy znajdują upodobanie i schronienie na czas niepogody” – dodaje Markowski.
Anna Cieplak – urodzona w 1988 roku animatorka kultury, aktywistka miejska i autorka książki „Zaufanie” – na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą (od 2009 w Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie). W 2014 roku została nagrodzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za działalność w zakresie kultury. Jest również stypendystką w ramach programu „Aktywność obywatelska” (2015).
„Jestem bardzo szczęśliwa, że jury wybrało moją książkę. Przyznam też, że odczuwam niepokój, choć raczej jestem zadowoloną z życia osobą. Samo hasło festiwalu jest dla mnie naprawdę ważne. Myślę, że niepokój jest uzasadniony, zważając jak wiele się zmieniło w moim życiu w ciągu całego roku. Zmiany są niepokojące ale wierzę, że są oznaką tylko zmian na lepsze” – mówiła na scenie Anna Cieplak.
„Ma być czysto” to przejmująca książka, któraopowiada o Polsce, jakiej prawie nie znamy. O brudzie prowincji, gdzie o być albo nie być może zadecydować złośliwa plotka. O dorosłych, którzy są bardziej bezradni niż dzieci. I dzieciach, które muszą dźwigać odpowiedzialność dorosłych. Jakby życie nie było wystarczająco trudne, nad losem ich wszystkich czuwa zmęczony kurator, wielkie państwo polskie. Kinga Dunin podsumowała powieść słowami: „Wyprawa do tajemniczej krainy «gimbazy». Bez ściemniania i lukru, bardzo wiarygodna, mądra i pełna zrozumienia dla wieku ataku hormonów. I niezbyt grzecznych dziewczynek. To nie jest «Ania z Zielonego Wzgórza»!”.
Patronem Nagrody jest Joseph Conrad, jeden z najwybitniejszych pisarzy nowoczesnych, który rozpoczął swą międzynarodową karierę literacką po wyjeździe z Krakowa. Fundatorem i organizatorem tego prestiżowego wyróżnienia jest Miasto Kraków, a partnerami: Instytut Książki, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Nagroda jest wsparciem nie tylko dla początkujących pisarzy, ale także dla wydawców, zachęcając ich do podejmowania ryzyka wydawniczego.