Anacronía w Pałacu Potockich

sdc4103 800x500 - Anacronía w Pałacu Potockich

21 marca w Pałacu Potockich na Rynku Głównym odbył się koncert zespołu “Anacronía”¿HAYDN ABARROCADO? | Bach-Abel Society.

Program nawiązuje do koncertów, które od 1764 roku przez ponad dziesięć lat cyklicznie organizowali w Londynie klawesynista Johann Christian Bach (1735–1782) i altowiolista Carl Friedrich Abel (1723–1787), podczas których dzieła wybitnych kompozytorów takich jak Joseph Haydn były wykonywane na klawesynie czy violi da gamba, w czasie, gdy coraz większą rolę odgrywały nowocześniejsze wówczas fortepian i wiolonczela. Nie każdy jednak ośrodek mógł pozwolić sobie na najnowsze instrumenty, więc współczesne utwory wykonywano na tych, które były do dyspozycji.

sdc3977 - Anacronía w Pałacu Potockich
Joanna Broniec

 

Pod pretekstem tego małego anachronizmu, który miał miejsce w połowie XVIII wieku, Anacronía proponuje ożywić bogaty amalgamat współistniejących wówczas brzmień, lekceważony przez nowsze konwencje aż do dzisiejszych.

 

Na zdjęciach: zespół Anacronía i Liubov Titarenko.

Zespół stara się również odtworzyć namiętną atmosferę tych wieczorów: według ówczesnych źródeł zarówno publiczność, jak i sami muzycy potrafili przechodzić od wielkiej radości do najgłębszego smutku i łez dosłownie w kilka sekund! Ponadto dążąc do rewaloryzacji dziedzictwa kulturowego Hiszpanii w okresie oświecenia, artyści dodali do programu utwór skomponowany przez Juana Olivera Astorgę, jednego z najbardziej reprezentatywnych muzyków hiszpańskiego klasycyzmu. Prowadził wędrowne życie, a w 1767 roku przeniósł się do Londynu, gdzie mógł uczęszczać na koncerty Towarzystwa Bach-Abel, którego został członkiem, działał także jako aktywny współpracownik i przyjaciel obu panów. Koncert jest ukłonem w stronę poprzedniej, „iberyjskiej” edycji festiwalu, która z powodu trzeciej fali pandemii COVID-19 odbyła się tylko w wersji online.

sdc4087 - Anacronía w Pałacu Potockich
Na zdjęciu: Ania Koclicka, pracownik KBF.

Tekst z katalogu, zdjęcia: Vladimir Milanov

 

By Vladimir Milanov