oKrakow.pl

Portal, Miasto Kraków Wydarzenia

All About Jazz Wiesław Wilczkiewicz pół wieku na scenie

Wybitny muzyk i kompozytor urodzony w Krakowie, Wiesław Wilczkiewicz wystąpi w naszym mieście podczas jubileuszowej gali z okazji 50-lecia swojej twórczości. To wyjątkowe wydarzenie odbędzie się w sobotę 9 marca o godz. 18.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Organizatorem gali są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Nowohuckie Centrum Kultury.

Projektem „All about jazz” Wiesław Wilczkiewicz podsumowuje pięć dekad doświadczenia scenicznego i prezentuje swój dorobek kompozytora, aranżera i muzyka studyjnego, opowiadając zarazem historię rozwoju polskiej sceny jazz-rockowej. Artysta chce przypomnieć swoje dokonania z pięćdziesięciu lat kariery estradowej, które znalazły stałe miejsce w sercach kolejnych generacji słuchaczy.

„Muzyka jest moją pasją. Dzieliłem się nią z kilkoma pokoleniami Polaków i Krakowian. Tym koncertem chcę podziękować artystom i publiczności za wiele lat zaufania i szacunku, jakim obdarzali mnie i współpracujące ze mną talenty estrady – mówi Wiesław Wilczkiewicz. – Chcę przypomnieć tę długą, różnorodną historię polskiej muzyki rozrywkowej, przypominając głos i przeboje, które towarzyszyły pokoleniom Polaków”.

Muzyk zaprosił do współpracy przyjaciół, z którymi często występował: Grażynę Łobaszewską, Marka Piekarczyka, Urszulę Dudziak, Krzesimira Dębskiego, Suzanne Lorge, Kasię Miernik i Krzysztofa Janickiego, który poprowadzi koncert.

Wiesław Wilczkiewicz jako nastolatek zasilał krakowskie zespoły big beatowe i grał w większości z nich. Występował z legendami ówczesnego big beatu J. Krzeczek, Toni Keczer, Przemek Gwożdziowski w nowohuckim Violinku, Krakusy, Ametysty, Szwagry czy Bitni. W latach 1984-86 był kierownikiem muzycznym Estrady Krakowskiej oraz liderem orkiestry jazzowej „Fly Ensemble” z którą m.in. śpiewał Zbigniew Wodecki. Utwór „Kasztan” został wyróżniony podczas MIDEM w Cannes (Francja) 1986. Muzyk współpracował i występował z Barbarą Moore, m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku (listopad 1988). W USA w kolejnych latach był gitarzystą w orkiestrze Billa Conti czy Ala Harveya.  Po powrocie do Polski Wiesław Wilczkiewicz wraz z Piotrem Szczepanikiem współtworzył program „Romanse sprzed lat”.

Bilety w cenie 70 złotych dostępne: tutaj.