Connect with us
krakw marzec68 1 - Akt krakowskiej solidarności. Wystawa Kraków – Marzec  ’68 od jutra na Plantach

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Akt krakowskiej solidarności. Wystawa Kraków – Marzec ’68 od jutra na Plantach

krakw marzec68 300x250 - Akt krakowskiej solidarności. Wystawa Kraków – Marzec  ’68 od jutra na PlantachW 50. rocznicę wydarzeń Marca ’68 mieszkańcy Krakowa będą mogli zobaczyć szczegółową relację z manifestacji i studenckich spotkań, które miały miejsce w stolicy Małopolski. Na 10 planszach znalazły się zdjęcia oraz dokumenty z tamtego czasu, m.in. rezolucja wyrażająca solidarność ze studentami warszawskich uczelni podpisana 11 marca 1968 roku w auli Collegium Novum. 

„My studenci Krakowa, łączymy się ze studentami Warszawy w ich słusznej walce o wolność i wolność nauki” – te słowa zapisane na kartce A4 w kratkę znalazło 10 marca kierownictwo domu studenckiego Żaczek. Była to zapowiedź protestu na Rynku Głównym, który odbył się w samo południe następnego dnia. Około trzystu, może czterystu osób zgromadziło się pod pomnikiem Adama Mickiewicza z transparentami „ORMO do domu” i „Niech żyją Dziady”. Młodzi ludzie wrócili w to miejsce jeszcze tego samego dnia o godzinie 20.00,  ale było już ich znacznie więcej – prawie pięć tysięcy. Skandowali hasła „Niech żyje demokracja” czy „Solidaryzujemy się z młodzieżą z Warszawy”. Tak wyglądały początki krakowskich wydarzeń Marca ’68. Na prezentowanej na Plantach wystawie przedstawiono dzień po dniu najważniejsze wydarzenia kilkunastu historycznych dni. Obok cytatów z wypowiedzi uczestników i świadków tamtych wypadków na planszach pojawiają się archiwalne dokumenty i zdjęcia z demonstracji.

Wystawa powstała z inicjatywy Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, a organizatorami są Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK wspólnie z Miastem Kraków i Krakowskim Biurem Festiwalowym. Na 10 planszach ulokowanych na Plantach na odcinku od Collegium Novum do ulicy świętej Anny można zobaczyć relację poświęconą Marcowi ’68 przygotowaną specjalnie w 50. rocznicę studenckich demonstracji w Krakowie. Kuratorem ekspozycji jest Katarzyna Zimmerer.

Oficjalnie otwarcie wystawy odbędzie się 17 marca o godz. 14.00 przed budynkiem Collegium Witkowskiego UJ przy ul. Gołębiej 13 (od stron Plant). O godz. 15.00 w Kinie Pod Baranami zaproszeni goście obejrzą film Dworzec Gdański (2007) w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz, który jest próbą zmierzenia się z bolesnymi wydarzeniami roku 1968 – wybuchem antysemickiej histerii, która doprowadziła do masowego wyjazdu z Polski obywateli żydowskiego pochodzenia. Po seansie spotkanie z producentką filmu – Agnieszką Traczewską poprowadzi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Wystawę Kraków – Marzec ’68 można oglądać do 15 kwietnia.

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top