Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Akcja Kapibara krakowskich licealistów…

Pinterest LinkedIn Tumblr

Grafika Akcja Kapibara 300x300 - Akcja Kapibara krakowskich licealistów...Projekt Akcja Kapibara odpowiada na rosnący problem dyskryminacji wśród społeczeństwa i częstego, choć nie zawsze świadomego, posługiwania się stereotypami.

Licealiści uczęszczający do dwóch krakowskich szkół (V LO im. A. Witkowskiego i II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie) chcą pokazać, że uprzedzenia prowadzą nie tylko do powstania nietolerancyjnego, zamkniętego na wszelką inność świata, ale także do ograniczania własnych możliwości poznawczych, a przez brak świadomości zachodzenia procesów społecznych do łatwowierności i konformistycznej postawy wobec wpływu medialnych postaci.

Wierzą, że każdy człowiek powinien czuć się akceptowany i bezpieczny zarówno w opinii, jak i w przestrzeni publicznej; niezależnie od koloru skóry, wyznania, przynależności do mniejszości seksualnej czy języka, którym się posługuje. W tym celu przygotowują artykuły, wyjaśniając czym są i jak powstają stereotypy oraz jak szkodliwe są ich następstwa, a także przeprowadzają wywiady z przedstawicielami zarówno mniejszości jak i większych grup społecznych, aby przybliżyć obserwującym problem, z którymi boryka się drugi człowiek. Na ich platformach zamieszczone zostały szczegółowe artykuły opisujące zmagania katolików oraz wyznawców judaizmu, a także posty analizujące stereotypy od socjologicznej strony. Aktywnie działają także na YouTube, gdzie można znaleźć wywiady z panem Tomaszem Grebnerem oraz z panem Szymonem Wincenciakiem, które w przystępny sposób wprowadzają do tematu stereotypów.

Ich działania można śledzić na wielu platformach. Poniżej zamieszczam linki do kilku z nich.