Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie -100. rocznica urodzin Jerzego Skarżyńskiego

Zaplanowane na dziś (16.12) spotkanie wspomnieniowe w SPATiF-ie zostało przeniesione na 18 XII (godz.18.00).

Harmonogram wydarzeń:

― 6 XII, godz. 17.00, Sala Senacka ASP (pl. J. Matejki 13) – otwarcie wystawy „Wyobraźnia i styl”,
― 9 XII, godz. 18.00, Aula ASP (pl. J. Matejki 13) – pokaz filmu „Szyfry” w reżyserii W. J. Hasa ze scenografią J. Skarżyńskiego (wstęp wolny),
― 10 XII, godz. 18.00, Aula ASP (pl. J. Matejki 13) – pokaz filmu „Sanatorium pod klepsydrą” w reżyserii W. J. Hasa ze scenografią J. Skarżyńskiego (wstęp wolny),
― 16 XII, godz. 12.00, Narodowy Stary Teatr i muzeum MICET (ul. Jagiellońska 1) – uroczyste otwarcie „Okna Jerzego Skarżyńskiego”,
― 16 XII, godz. 14.00, Galeria ASP (pl. J. Matejki 13) – otwarcie II części wystawy „Wyobraźnia i styl”,
― 16 XII, godz. 18.00, Klub Aktora SPATiF – spotkanie “w stulecie urodzin Jerzego Skarżyńskiego (prowadzenie: Józef Opalski),
― 27 XII, godz. 14.00 – 18.00, Gmach Główny ASP(pl. J. Matejki 13) – finisaż wystawy „Wyobraźnia i styl”,
uroczystości rocznicowe zakończy wystawa „Re-Wizja”, przygotowana przez studentów Katedry Scenografii ASP. Planowany termin wernisażu – przełom stycznia i lutego 2025.
harmonogram wydarzen post na facebooka kwadrat - Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie -100. rocznica urodzin Jerzego Skarżyńskiego
Harmonogram wydarzeń

*   *   *

Jerzy Skarżyński (ur. 16 grudnia 1924 w Krakowie, zm. 7 stycznia 2004 tamże) – malarz, scenograf teatralny i filmowy, autor ilustracji i komiksów, wykładowca krakowskiej ASP.
W latach 1941–1943 uczęszczał do Kunstgewerbeschule. Po wojnie ukończył Akademię Sztuk Pięknych i Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Początkowo pracował jako scenograf w Teatrze Lalki i Aktora Groteska oraz w Starym Teatrze. Od 1970 był pedagogiem w krakowskiej ASP.
Należał do  legendarnej II Grupy Krakowskiej – formacji młodych artystów, skupionych wokół Tadeusza Kantora.
Samodzielnie lub wraz z żoną Lidią zaprojektował scenografię do licznych przedstawień teatralnych Współpracował m.in. z Konradem Swinarskim, Zygmuntem Hübnerem i Jerzym Jarockim.
Stworzył scenografię i kostiumy do dziesięciu filmów fabularnych, w tym do “Sanatorium pod Klepsydrą” (1973) i “Rękopisu znalezionego w Saragossie” (1964). Ten ostatni, jak twierdzi wielu wybitnych reżyserów (m.in. Martin Scorsese, Luis Buñuel, David Lynch, Lars von Trier), jest jednym z najwybitniejszych obrazów światowego kina. Zachwycali się nim Salman Rushdie, Susan Sontag i Neil Gaiman.  W 1997 roku Scorsese oraz Francis Ford Coppola doprowadzili do rekonstrukcji pełnej, 180-minutowej wersji filmu.
Jerzy Skarżyński zaprojektował ogromną liczbę ilustracji – zarówno książkowych jak i prasowych a także plakatów filmowych i teatralnych. Jego fascynacja jazzem zaowocowała projektem plakatu I Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie (1956).
Stworzył również wydany w 1974 roku kultowy komiks “Janosik”, uważany za jedno z najwybitniejszych osiągnięć polskiej sztuki komiksu XX w.

*   *   *

 „To była wielka osobowość, niezwykle interesujący człowiek pod względem intelektualnym i artystycznym ― wspomina prof. Skarżyńskiego jego wychowanek, twórca rocznicowych wydarzeń i – jak sam o sobie mówi – “opiekun pamięci”, prof. Grzegorz Biliński. ― Jerzy był człowiekiem niesamowicie błyskotliwym, inteligentnym, o nieprzeciętnej wiedzy. Bardzo cenił teatr, ale równie ważny był dla niego film. Oboje – Lidia i Jerzy – byli ludźmi niezwykłej wyobraźni. Jerzy zawsze podkreślał, że tworzyli z Lidią razem. Czasem trudno odróżnić w rysunku, co kto rysował. Zresztą ich wspólne prace są sygnowane podpisami obojgu. Rozróżnienie tej charakterystycznej kreski Jerzego lub specyficznego malarstwa Lidii nie jest możliwe, a jeśli nawet ktoś spróbowałby to uczynić, otrzymałby tylko część pomysłu (…) Ich dzieło pozostało z nami. Oglądając “Rękopis znaleziony w Saragossie” nie mam żadnego poczucia, że ten film się zestarzał”.
*   *   *

Na ekspozycji “Wyobraźnia i styl” jej kuratorce a zarazem współorganizatorce wydarzeń rocznicowych Magdalenie Łakomy udało się zgromadzić oryginalne rysunki, projekty kostiumów i scenografii oraz inne prace artysty, w tym także trzy okładki “Przekroju” z lat 50-tych.
W trakcie drugiej odsłony (16 XII), można będzie obejrzeć fragmenty filmów, poświęconych Jerzemu i Lidii Skarżyńskim oraz posłuchać wspomnień osób z nimi związanych.

Wystawę można zwiedzać we wtorek, środę, czwartek i sobotę, w godzinach od 14.00 do 18.00.
Serdecznie zapraszamy

Patronat medialny

“Walka Modlitwy Modlitwa jako wyzwanie” Już 15 stycznia spotkanie Mężczyzn Świętego Józefa. Zapraszamy!

“…sługa Chrystusa Jezusa zawsze walczący za was w modlitwach...

Z sercem na dłoni – razem w walce z chorobami układu krwionośnego

Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum (PTSF...

W oczekiwaniu: Podsumowanie Spotkania Mężczyzn Świętego Józefa

To nauczanie przenosi nas w głębię chrześcijańskiej nadziei i...

Wernisaż wystawy czasowej „Enklawy wolności. Rzeczpospolite Partyzanckie” w Muzeum AK

W czwartek 5 grudnia w Muzeum Armii Krajowej odbyło...

Charyzmat męskości jako dar tożsamości mężczyzny – refleksja ks. prof. Witolda Ostafińskiego

Charyzmat męskości i dar męskiej tożsamości to jeden z...

Czytaj również

Popularne kategorie