Łazik z AGH rozpoczyna rywalizację w Stanach Zjednoczonych. Kiedy odbędą się poszczególne konkurencje?

agh photo 800x500 - Łazik z AGH rozpoczyna rywalizację w Stanach Zjednoczonych. Kiedy odbędą się poszczególne konkurencje?

Właśnie dziś, 1. czerwca, rozpoczyna się finał zawodów University Rover Challenge 2022, w których wystartuje łazik marsjański zbudowany przez studentów z AGH Space Systems. Ich robot mobilny, Kalman, zmierzy się z 36 studenckimi zespołami konstrukcyjnymi z całego świata w 4 kategoriach. Tradycyjnie, wydarzenie odbędzie się w Mars Desert Research Station, na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych.

agh photo 300x200 - Łazik z AGH rozpoczyna rywalizację w Stanach Zjednoczonych. Kiedy odbędą się poszczególne konkurencje?Zespół z Krakowa już od 5 dni przebywa w USA, gdzie przed rozpoczęciem zawodów musiał ponownie złożyć łazika marsjańskiego, rozkręconego na czas trwania podróży z Polski. Mimo zmęczenia spowodowanego zmianą czasu, inżynierowie z pełnym profesjonalizmem przeszli przez proces montażu Kalmana i zaraz po nim zabrali się do testowania jego podsystemów, wzbudzając przy tym niemałe zainteresowanie okolicznych mieszkańców i gości hotelowych.

Jednak prawdziwe wyzwanie rozpocznie się dopiero w czwartek, 2. czerwca, o godz. 9.20 czasu lokalnego (GMT-6), kiedy to łazik AGH Space Systems weźmie udział w pierwszej analogowej misji kosmicznej, polegającej na odnalezieniu i dostarczeniu odpowiednich przedmiotów do wskazanego przez sędziów miejsca. W tym celu Kalman wykorzysta swój nowy chwytak posiadający kamery, czujniki odległości i wymienne szczęki, a także ukończony po dwóch latach prac sześciostopniowy manipulator.

20220528 ksaf agh aghspacesystemsurc mtalar 004 300x200 - Łazik z AGH rozpoczyna rywalizację w Stanach Zjednoczonych. Kiedy odbędą się poszczególne konkurencje?Następnego dnia, robot studentów z AGH wystartuje aż w dwóch konkurencjach. Pierwsza z nich, polegająca na serwisowaniu sprzętu, rozpocznie się o godz. 14.10 (GMT-6) i będzie obejmować m.in. pisanie na klawiaturze komputera oraz podłączenie pamięci USB do lądownika. Zaraz po jej zakończeniu, zespół będzie miał tylko 10 min na przygotowanie łazika marsjańskiego do drugiej misji, jaką będzie autonomiczna jazda po wyznaczonym przez sędziów terenie. Kalman będzie musiał samodzielnie rozpoznawać obiekty pojawiające się na jego trasie i wykonywać przypisane do nich zadanie, jakim będzie zatrzymanie się lub przejazd między specjalnie oznaczonymi słupkami.

Ostatni start zespołu AGH Space Systems na zawodach University Rover Challenge 2022 jest zaplanowany na sobotę 4. czerwca, na godz. 11.40 (GMT-6). Łazik marsjański wyruszy wtedy na analogową misję naukową, podczas której samodzielnie pobierze odpowiednie próbki gleby, a następnie przebada je w swoim laboratorium pokładowym, w kontekście poszukiwania śladów życia.

20220530 ksaf agh aghspacesystemsurc mtalar 151 200x300 - Łazik z AGH rozpoczyna rywalizację w Stanach Zjednoczonych. Kiedy odbędą się poszczególne konkurencje?– Mamy dużą motywację, a morale zespołu są naprawdę wysokie. Do USA przyjechaliśmy walczyć z najlepszymi zespołami i chcemy udowodnić, że zdecydowanie należymy do ich grona – podsumowuje lider zespołu łazika, Adam Zagrajek.

Oficjalne wyniki zawodów zostaną ogłoszone 4. czerwca, a relację z całego wydarzenia w Stanach Zjednoczonych można śledzić zarówno w mediach społecznościowych AGH Space Systems, jak i na stronie organizatorów University Rover Challenge.

***

AGH Space Systems to studencki zespół konstrukcyjny działający przy Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, zajmujący się rozwijaniem technologii przemysłu kosmicznego. Działalność Koła skupia się na tworzeniu rakiet sondujących, rozwoju projektu łazika marsjańskiego oraz prowadzeniu zróżnicowanych badań z wykorzystaniem balonów stratosferycznych.

 

 

By Kraków Wydarzenia - okrakow.pl

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!