Agata Borek – Obrazy morficzne

Agata Borek
Działalność Galerii Atelier II w nowym roku szkolnym inaugurujemy wystawą prac Agaty Borek, artystki urodzonej i związanej na stałe z naszym miastem, absolwentki Politechniki Krakowskiej na Wydziale Architektury Krajobrazu oraz podyplomowych studiów w zakresie malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Galeria Atelier II, ul. Dietla 53, Kraków
Wstęp wolny – 05/09 – 04/10/2020
Kontakt: tel.: +48 12 430 50 90

https://www.sckm.krakow.pl/agata-borek-obrazy-morficzne

Agata Borek prowadzi własną pracownię projektową, ciągle poszukując i rozwijając nowoczesne techniki malarskie, eksperymentuje z formą organiczną i fakturą, która czasem sama wyłania się z jej obrazów. Jej prace charakteryzują się specyficzną mikrostrukturą biomorficzną, jak gdyby artystce zależało na spojrzeniu w głąb tkanek i eksploracji materii organicznej, z której składa się nasza ziemska egzystencja.

Przyglądając się jej obrazom, nie sposób uwolnić się od wrażenia jakiegoś biologicznego rozrastania się, pączkowania i szeroko rozumianej proliferacji.  Przemieszanie struktur organicznych ni to mchów, porostów, ni to komórek lub grzybni wyrastającej ze wspólnej substancji noszą, także ledwo wyczuwalny element rozkładu, materii zmurszałej i strawionej.

W twórczości krakowskiej artystki możemy dostrzec jakiś symboliczny cykl lub pętlę życia: rodzenia się, rozrostu, obumierania, by znów na szczątkach zepsucia rozpocząć nową wegetację.  Można też ponadto doszukać się w  obrazach Agaty Borek nawiązania lub dalekie echa twórczości Maxa Ernsta z jego egzystencjalnym niepokojem związanym z czasami wojny i nazizmu.
Michał Baca

By Kraków Wydarzenia - okrakow.pl

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!