Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

70 głosów na 70-lecie Nowej Huty

W 2019 roku świętujemy jubileusz 70-lecia powstania Nowej Huty – dzielnicy nazywanej pieszczotliwie „młodszą siostrą Krakowa”. Z tej okazji Krakowskie Biuro Festiwalowe przygotowało całoroczny projekt „70 głosów na 70-lecie Nowej Huty”. W każdy czwartek aż do końca roku na kanale KBF będą pojawiać się krótkie filmy opowiadające o Nowej Hucie. Zmierzymy się z nowohuckim mamutem, opowiemy o tajemniczych schronach, sprawdzimy też, co z Nową Hutą łączy Jana Matejkę i Cypriana Kamila Norwida.

«„70 głosów na 70-lecie Nowej Huty” to cykl filmów, które pozwolą nam odkryć tę wyjątkową dzielnicę Krakowa na nowo” – zapowiada Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. „Głos zabiorą przede wszystkim sami nowohucianie i opowiedzą o swojej «małej ojczyźnie», ale będziemy mogli także usłyszeć mieszkańców całego miasta. Przybliżą oni wielowymiarowy portret i niepowtarzalny charakter tego miejsca, a także obalą pewne stereotypy, które narosły przez lata wokół Nowej Huty. To będzie intrygująca i interesująca opowieść” – dodaje.

Poznamy korzenie Nowej Huty i burzliwą historię jej budowy, a także posłuchamy osobistych wspomnień jej mieszkańców. Zobaczymy, jak się zmieniała i jaka jest współcześnie.

Dlaczego w Nowej Hucie chodzi się w dresie? Gdzie znajdował się słynny bar „Meksyk”? Kim była „piękna Zośka”? Odpowiedzi na te pytania udzielą sami nowohucianie: mieszkańcy żyjący tu od urodzenia i z wyboru, działacze społeczni, ludzie kultury i lokalni patrioci, których łączy jedno – miłość do swojej „małej ojczyzny”.

„70 głosów na 70-lecie Nowej Huty” będzie swoistą sąsiedzką wizytą. „Wpadnijcie po cukier do Nowej Huty” – zaprasza Adam Grzanka, aktor, satyryk i nowohucki aktywista.

Filmy będą publikowane od 1 marca, w każdy czwartek, w ramach wydarzenia na Facebooku (tutaj) oraz na kanale Krakowskiego Biura Festiwalowego w serwisie YouTube (tutaj).

Wkrótce zaprosimy mieszkańców do wspólnego oglądania filmików w różnych punktach Nowej Huty.

Krakowskie Biuro Festiwalowe to wiodąca polska instytucja realizująca najważniejsze wydarzenia kulturalne w skali kraju i Europy. KBF to największe krakowskie festiwale, spektakularne widowiska, głośne w Polsce i Europie imprezy z dziedziny muzyki, teatru, filmu, sztuk pięknych czy literatury. To jedna z najbardziej aktywnych polskich instytucji życia publicznego. Biuro organizuje m.in. prestiżowe festiwale muzyczne: Misteria Paschalia, Sacrum Profanum, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, festiwal Opera Rara, a także wydarzenia literackie: Festiwale Miłosza i Conrada. KBF jest wydawcą magazynu „Karnet”, operatorem Centrum Kongresowego ICE Kraków i Krakow Film Commission. W strategię działań Biura wpisują się również interdyscyplinarne projekty związane z prowadzonym programem Kraków Miasto Literatury UNESCO. Dodatkowo KBF administruje punktami sieci informacji miejskiej InfoKraków oraz prowadzi portale tematyczne tj. Krakow.travel, czy Kids In Kraków. Działalność Krakowskiego Biura Festiwalowego obejmuje również inicjatywy na rzecz rozwoju przemysłów kreatywnych (Sieć Miast Festiwalowych), turystyki kulturalnej i biznesowej, przemysłu spotkań (inicjatywa Kraków Network) i przemysłów czasu wolnego. Więcej na:www.biurofestiwalowe.pl

Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top