Connect with us
ipn krakow - 20 lat Oddziału IPN w Krakowie. Podsumowanie dzisiejszego briefingu prasowego i zaproszenie na sobotę

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

20 lat Oddziału IPN w Krakowie. Podsumowanie dzisiejszego briefingu prasowego i zaproszenie na sobotę

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie świętuje 20 lat istnienia. Z tej okazji 11 września 2020 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie, ul. Dunajewskiego 8 odbył się na briefing prasowy z udziałem dyrektora oddziału dr. hab. Filipa Musiała oraz szefów oddziałowych biur merytorycznych: Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, Oddziałowego Biura Badań Historycznych, Oddziałowego Archiwum, Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, Pionu Poszukiwań i Identyfikacji, Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i Oddziałowego Biura Lustracyjnego.

Informacje o krakowskim IPN w specjalnym wydawnictwie do pobrania [PDF]: 

https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/broszury-edukacyjne-i-d/109868,Historia-pamiec-tozsamosc-20-lat-Oddzialu-IPN-w-Krakowie-PDF.html

W sobotę 12 września 2020 r. o godz. 10.00 otworzymy na pl. Szczepańskim trzy wystawy, a w godzinach 10-17 w namiocie IPN oraz wokół niego będzie czekała moc atrakcji. Na uroczystości o godz. 10 będzie m.in. wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma. Zapraszamy.

Więcej informacji o sobotnim programie na pl. Szczepańskim: https://bit.ly/2Zgiq5d


Historia IPN w skrócie
Instytut Pamięci Narodowej powołano w 1998 r., ale faktycznie zaczął działać w czerwcu 2000 r., wraz z powołaniem prof. Leona Kieresa na prezesa. Kilkanaście tygodni później, 15 września 2000 r., Janusz Kurtyka został dyrektorem Oddziału IPN w Krakowie. W Instytucie były wtedy tylko trzy piony merytoryczne: edukacyjno-naukowy, archiwalny i śledczy. W 2007 r. utworzony został pion lustracyjny, w roku 2016 oddzielono naukę od edukacji, a Instytutowi powierzono obowiązek działań w sferze upamiętniania walk i męczeństwa oraz poszukiwań i identyfikacji ofiar totalitaryzmów nazistowskiego i komunistycznego.

Nasza misja

Dochodzenie do prawdy, odzyskiwanie historycznej świadomości to długi proces. Mimo że od 1989 r. minęło już ponad 30 lat i wyrosło nowe pokolenie Polaków, wciąż jesteśmy w fazie wyzwalania się z wszechogarniającej totalitarnej przestrzeni PRL. Dziś coraz lepiej rozumiemy istotę „ludowej” Polski. Dostrzegamy, że nie była ona „normalnym” państwem, jak usiłowali nas przekonywać niektórzy uczestnicy życia publicznego po 1989 r. Ciągle jednak dopiero uczymy się myśleć kategoriami wolnych ludzi i wolnego państwa. Zgodnie z nimi interpretować naszą historię. Budujące jest to, że coraz powszechniej odwołujemy się do tradycji niepodległościowej. To wokół niej chcemy dziś organizować naszą wspólnotę narodową. Głównym zadaniem Instytutu Pamięci Narodowej jest wspieranie tego procesu.

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top