Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

16. Festiwal Misteria Paschalia na ekranie prestiżowej Mezzo TV oraz na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia

misteria paschalia krakowa 300x300 - 16. Festiwal Misteria Paschalia na ekranie prestiżowej Mezzo TV oraz na antenie Programu Drugiego Polskiego RadiaJuż po raz kolejny dzięki prestiżowej współpracy z telewizją Mezzo oraz Programem Drugim Polskiego Radia Festiwal Misteria Paschalia dotrze do melomanów z całego świata. Wybrane koncerty festiwalu będzie można usłyszeć i zobaczyć na żywo prosto z Krakowa. Zapraszamy!

Mezzo TV to francuska telewizja prezentująca muzykę klasyczną: koncerty, relacje z przedstawień operowych i baletowych oraz najlepszych festiwali poświęconych muzyce poważnej. Stacja transmituje bieżące wydarzenia muzyczne oraz prezentuje archiwalne nagrania, niedostępne dla widzów innych kanałów telewizyjnych.

Jako pierwszy spośród koncertów Festiwalu Misteria Paschalia stacja zarejestruje koncert, który odbędzie się w Wielki Czwartek w Centrum Kongresowym ICE Kraków. 18 kwietnia 2019 roku Rinaldo Alessandrini, jeden z najwybitniejszych dyrygentów repertuaru barokowego, zestawia religijne kompozycje najlepszych przedstawicieli trzech włoskich szkół: Antonia Vivaldiego z Wenecji, Antonia Bononciniego z Bolonii i Leonarda Lea z Neapolu. Credo e-moll RV 591 Vivaldiego, które powstało około 1715 roku, należy do najważniejszych dzieł muzyki sakralnej, natomiast Stabat Mater c-moll Bononciniego stanowi jedną z najbardziej znanych opraw muzycznych tej słynnej sekwencji. Z kolei 8-głosowe Miserere autorstwa Lea (1739) podziwiali wielcy kompozytorzy epoki romantyzmu, tacy jak Verdi i Wagner, a w czasach współczesnych – Riccardo Muti. To wykonanie przywróci muzyce religijnej początku XVIII wieku jej urzekający charakter.

Na żywo Mezzo pokaże natomiast koncert w Wielki Piątek, czyli Tristes erant Apostoli. Na tę transmisję z udziałem tegorocznego Dyrektora Rezydenta – Antonia Floria, który poprowadzi zespół Cappella Neapolitana, zapraszamy o 20.00. Usłyszymy muzykę sakralną Antonia Noli, jednego z mniej dziś znanych i bardziej tajemniczych postaci spośród licznych wielkich mistrzów neapolitańskich wczesnego baroku. Po nagraniu kilku partytur Noli Antonio Florio po raz pierwszy poświęca cały program muzyce sakralnej tego mistrza (w tym jego wybitnej kompozycji Stabat Mater).

Francuska telewizja zarejestruje również sobotni koncert Festiwalu Misteria Paschalia – Lu Cuntu de la Passiuni, który odbędzie się w Kopalni Sali w Wieliczce. Wystąpią Pino De Vittorio i zespół Laboratorio ‘600, który poprowadzi teorbista Franco Pavan. Wspólnie z innymi muzykami Pavan odzyskał i zrekonstruował nieznany współcześnie repertuar ludowych i popularnych pieśni pasyjnych z włoskiego Południa. Wyjątkowy talent Pina De Vittorio, śpiewaka i aktora światowej sławy, pozwoli przywrócić głębokie emocje zawarte w tradycyjnych opracowaniach historii Męki Pańskiej.

Na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia miłośnicy muzyki dawnej będą mogli usłyszeć na żywo dwa koncerty tegorocznej edycji Festiwalu Misteria Paschalia.

W dzień inauguracji festiwalu, czyli 15 kwietnia 2019 roku, rozbrzmiewać będą dźwięki wprost z kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej, gdzie odbędzie się polska premiera Passio Domini nostri Jesu Christi secundum Joannem. Dyrektor Rezydent festiwalu Antonio Florio poprowadzi swój zespół Cappella Neapolitana oraz Chór Polskiego Radia w dziele Gaetana Veneziana. Wspólnie ze swoim zespołem Antonio Florio dokonał cennego odkrycia prawdziwego arcydzieła, które przywołuje także osobę jego kompozytora – Gaetana Veneziana, jednego z najwybitniejszych włoskich mistrzów swoich czasów.

Drugim koncertem, który wypełni antenę Programu Drugiego Polskiego Radia, będą Arie i uwertury do Pasji Chrystusowej Metastasia. Pietro Metastasio był najbardziej wpływowym poeta per musica i librecistą XVIII wieku. Bezpośrednio po przeprowadzce do Wiednia w 1730 roku, już jako dworski poeta cesareo, otrzymał od cesarza Karola VI zlecenie opracowania tekstu La Passione di Gesù Cristo, do którego muzykę skomponował następnie Antonio Caldara – utwór został wykonany w Wielkim Tygodniu tegoż roku w kaplicy dworskiej. Przez następne sto lat Passione di Cristo Metastasia należała do najbardziej udanych i znanych tekstów oratoryjnych, który muzyką ilustrowali wybitni kompozytorzy. Wykorzystując fragmenty ich partytur (wykonywanych niegdyś w całej Europie, od Wiednia po Drezno, od Rzymu po Bolonię i Londyn), koncert La Passione rekonstruuje pasticcio charakteryzujące się ogromną intensywnością i dramatyzmem.

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top